Gurbetçilere önemli uyarı: Emeklilik işlemleri için aracılara ihtiyaç yok

Son zamanlarda yurtdışı borçlanma talebiyle emekli olmak isteyen gurbetçilerden gelen şikayetlerde artış yaşanıyor. Gurbetçileri uyaran Roterdam Başkonsolosluğu Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği yayınladığı duyuruda, emekli olacak gurbetçilerin mağdur edildiğine dikkat çekti.

Konu ilgili açıklama yapan Roterdam Başkonsolosluğu Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği, gurbetçilere yönelik önemli bir duyuru yayınladı. Son dönemde yurdışı borçlanma konusunda ciddi bilgi kirliğinin yaşandığına dikkat çeken yetkililer, emekli olacak gurbetçilerin gereksiz telaşa sokulduğuna vurgu yapıyor. Yurtdışı emeklilik ile ilgili  3201 sayılı Kanunun yürürlükten kalkacağı yönündeki bilginin asılsız olduğunu belirtti. Emekli olmak isteyen gurbetçilere, başkonsolosluklara başvurmaları ve Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği’nden gerekli bilgileri almaları tavsiye ediliyor.

“Vatandaşlarımız mağdur edilmektedir”

Türkiye’den emeklilik, ekonomik ve sosyal sonuçları hakkında bilgi kirliliğini gidermek için gurbetçileri uyaran yetkililer,  yayınladıkları remi duyuruda, “ Danışmanlık hizmeti verdiklerini iddia eden kişiler/gruplar bu bilgi kirliliğine sebebiyet vermekte, yakın zamanda 3201 sayılı Kanunun yürürlükten kalkacağı iddiasıyla vatandaşlarımızı başvuru konusunda telaşa sürüklemekte ve hizmet belgesi içeriği konularında yersiz taleplere yönlendirmektedir. Yine aynı kişi/gruplar borçlanma ve aylık tahsis işlemlerini hızlandırma ve hatta ödenmesi gereken toplu prim tutarını düşürme vaatleriyle vatandaşlarımızı mağdur etmektedirler.

“Vatandaşlarımızın emeklilik işlemleri için aracı kişi ve kuruluşlara ihtiyaçları yoktur.”

Yurtdışı emeklilik konusunda danısmanlık hizmeti veren aracı kurumlar konusunda açık uyarıda bulunan Roterdam Başkonsolosluğu Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği yayınladığı duyuruda,  “Vatandaşlarımızın hizmet borçlanması ve emeklilik işlemleri için aracı kişi ve kuruluşlara ihtiyaçları yoktur. Türkiye’den emeklilik, ekonomik ve sosyal sonuçları hakkında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşavirliği ve Ataşeliklerinden bilgi alınmalıdır.” ifadelere yer verdi.

Türkiye’den emeklilik konusu başvuru sahibinin durumuna göre farklılık gösteriyor

Hizmet borçlanması yapmak isteyen bütün gurbetçilerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşavirliği veya Ataşeliklerinden alacakları “hizmet belgesi” ile şahsen veya posta ile başvurabileceklerini belirten yetkililer, Türkiye’den emeklilik konusu başvuru sahiplerinin bireysel durumlarına (çalışma durumu, sigortalılık, maluliyet  gibi durumlara) göre farklılık gösterdiğine dikkat çekiyor. Bu nedenle gurbetçilerden başvuru işlemlerinden önce emeklilik ile ekonomik ve sosyal sonuçları hakkında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşavirliği ve Ataşeliklerinden bilgi alınması isteniyor. Fransa24

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir