Her çocuk farklı öğrenir

Çocuğunuzun akademik başarısı düşük mü? Ne yaparsanız yapın derslere ilgi göstermiyor, hatta okuldan uzaklaşıyor mu? Sorun çocuğunuzda değil, onun öğrenme stilini bilmemenizden kaynaklanıyor olabilir.

Her bireyin öğrenme stilinin birbirinden farklı olduğuna dikkat çeken çocuk gelişimcisi Deniz Temur, uygun öğrenme tekniğiyle eğitim alamayan çocukların akademik başarılarının düşük olacağı uyarısında bulunuyor. İnsanların; görsel, işitsel, dokunsal/kinesteik öğrenme stiline sahip bireyler olarak 3 gruba ayrıldığını aktaran Temur, buna göre eğitim alması gerektiğinin altını çiziyor. Temur, “Aileler ve eğitimciler çocukların hangi öğrenme stiline sahip olduğunu gözlemleyerek  belirleyebilir, çocuğa özel yöntemlerle akademik başarıyı ve okula olan ilgiyi yükseltebilirler” diyor.

Dokunsal öğrenme

Bu gruptaki çocuklar için dokunmak, öğrenmenin olmazsa olmaz koşuludur. Çok hareketli bir yapıya sahip olan bu çocukların en belirgin özelliği; sınıf ortamında sabit duramamaları, taklit ederek ve deneyerek öğrenmeleridir. Bu gruptaki çocukların öğrenme sırasında hareketi kesinlikle engellenmemelidir. Çalışırken yerinde sallanma, yürüyerek kitap okuma, yüksek sesle tekrar öğrenmelerini etkin kılan özellikleridir.

İşitsel öğrenme

En önemli özellikleri, konuşkan olmalarıdır. Yaşlarına göre kelime dağarcıkları, dil hakimiyetleri ve ezber kabiliyeti yüksektir.  Bu gruptaki çocukların yaşadıkları en yaygın sorun, sınıfta kendi kendilerine konuşmaya devam etmeleridir. Bu çocuklar, sınıf ortamında sessiz kalmakta zorlanırlar. Bu gruptaki çocuklar sessiz okumaya zorlanmamalıdır. Yabancı dil ve müzik eğitimine çok yatkındırlar.

Görsel öğrenme

Bu gruptaki çocuklar özellikle resim yapmaya meraklıdır. En büyük özellikleri tertipli ve düzenli olmaları. Genellikle sessizdirler. Duyarak değil, görerek öğrenirler. Ders çalışırken okumak yerine dersin anlatılmasını tercih ederler. Bu nedenle bireysel olarak ders çalışmakta zorluk çekebilirler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir