Herkes kendi filminde başrol oynuyor..

İnsan, kainatın en değerlisi..

Allah’ın var etmeye değer bulduğu, yüce ruhundan üfleyerek var ettiği en muazzez ruh.

Kendisine akıl ve irade verilerek nimetlerle donatılmış, ebedi saadet diyarı olan cennette sonsuza kadar zevk etme imkanına sahip en şerefli yaratılmış.

Zeka, irade ve şuuru sebebiyle de yaratanına karşı sorumluk sahibi bir varlık.

Yüce Rab kendini insanlara tanıtmak ve sevdirmek istiyor.

Layık olanlara sevgisini, yakınlığını, hoşnutluğunu yani; sonsuzluğu hediye edecek..

O yüzden de yarattığı insanı layık olduğu karşılığı vermek üzere deneyecek.

Dünyayı imtihan yeri yapan, kimin daha güzel hareket edeceğini denemek için insanları dünyaya gönderen (Mülk suresi 2) Allah, (cc) Elbette böyle bir varlığı başı boş bırakmayacak; yaptığı her hareketi kaydedecek, (Kaf suresi 18) ona verdiği bütün nimetlerden hesap soracaktır. (Tekasur suresi 8)

O halde üstün sıfatlarla yaratılan insan; dünyaya imtihan olmak için gönderilen; imtihanın gereği her hareketi kayda alınan ve ahiret diyarında herşeyin hesabını verecek olan bir varlıktır.

Dünya insana sonsuz bir hayatı kazandıracak yada kaybettirecek sıkıştırılmış bir imtihan yeridir. Cennete yada cehenneme layık olanlar seçilsinler diye..

Başıboş hiçbirşey yoktur. ’Kainatta tesadüfe tesadüf edilemez.’ Bütün olaylar insanın aslını ortaya çıkaran şuurlu birer sebeptir. Başa gelen herşey insanın denenmesinden başka birşey değildir.

İnsan imtihan olacak da yapıp ettikleri kaydedilmeyecek, imtihan olacak da bunun sonucunda ceza yada mükafat almayacak; hiç mümkün mü?

Madem insana ceza yada mükafat verilmek üzere yaptıkları kaydedilecek, o halde herkes yaptıklarını görecek. Tıpkı bir film seyreder gibi..

Gerçekte herkes kendi filminde başrol oynuyor; Mahşer meydanında kendi filmini izleyecek. Ne yapıp ettiklerini görsün, görsün de bir itirazı kalmasın diye her anı kayda alınıyor.

O zaman görecek ki, hayat denilen oyun kendi halini ortaya döken bir senaryodan ibaretmiş..

O gün gelecek, hesap meydanına herkes kendi filmini seyredecek. Yaptığı her şeyi görecek ve kimileri “Ah ne olurdu, keşke toprak olaydım!” diyecek.

Kimileri de ’bu ne güzel bir karşılık ve ne güzel kalma yeri!’ diyerek yaratanlarına şükredeceklerdir.

Böylelikle imtihan bitmiş, kim neye layık olmuşsa ona kavuşmuş olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir