Hollanda’nın Trump’ı ayrımcılıktan ‘suçlu’ bulundu

Mart 2014’te Lahey’deki belediye seçimleri sırasında yaptığı bir konuşması hakkında 6 bin 400 kişinin şikayetiyle açılan davada Hollanda’nın aşırı-sağcı siyasetçisi Geert Wilders, suçlu bulundu. Wilders’in suçu “belli bir grubu aşağılamak ve ayrımcılık yapmak” olarak belirlenirken, herhangi bir ceza verilmedi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, PVV isimli partinin lideri Wilders, konuşmasında “Kentinizde ve Hollanda’daki Faslı sayısının azaltılmasını ister misiniz?” diye sormuştu.

Wilders Twitter hesabından paylaştığı mesajında, kararı ‘delilik’ olarak nitelerken, temyize gideceğini söyledi. Mesajında mahkemenin Faslıları bir ‘ırk’ kabul etmesiyle de dalga geçti.

Wilders’in mitinginde ‘daha az, daha az’ şeklinde tezahürat yapan kalabalıkları gören Hollanda vatandaşı Faslılar, hakarete uğradıklarını ve kendilerini ‘üçüncü sınıf vatandaş’ olarak hissettiklerini belirterek mahkemede tanık oldular.

Kutuplaştırma suçu

Mahkeme Başkanı Hendrik Steenhuis, ifade özgürlüğü savunması yapan Wilders’a hitaben bu özgürlüğün bir sınırı olduğunu hatırlattı ve şöyle dedi: “Bir siyasetçi bu çizgiyi aşarsa, bu ifade özgürlüğünün sınırlandığı anlamına gelmez. İfade özgürlüğü kisvesi altında suç işlendiği gerçeği saklanamaz.”

Kararda ayrıca Wilders’in bir parti lideri olmasının, davayı ‘olağanüstü’ niteliklere sahip kıldığı ve toplumu kutuplaştırmamak gerektiği vurgulandı.

Trump’ın ‘başarı’sını tekrarlayabilir

Ancak bunlara rağmen Wilders’in partisi PVV Mart 2017’de yapılacak seçimlerin favorisi olarak gösteriliyor. BBC’nin Hollanda’da bir bara giderek konuşturmaya çalıştığı PVV destekçileri açıkça PVV’ye oy verdiklerini söylemeye çekinseler de, dünyadaki trendin Hollanda’da da etkili olacağı bekleniyor. Wilders da, mahkemenin kararını “Hollanda’nın yarısını cezalandırmak” olarak niteliyor.

Partisi tarafından yapılan bir araştırma, Hollanda halkının yüzde 43’ünün Faslıları bir sorun olarak gördüğü sonucunu çıkarmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir