İdam cezaları 2015’te yüzde 54 yükseldi

Uluslararası insan hakları savunucusu, Amnesty Af Örgütü 2015 yılında idam cezasına mahkum edilenlerin sayısının 50% arttığını, ve 1989’dan beri en yüksek sayıya ulaştığını belirtti. Af örgütünün rakamlarına göre ilk sırada Iran, Pakistan, Suudi Arabistan ve ABD yer alıyor, Çin’de kaç kişinin idam edildiği ise bilinmiyor.

Af örgütünün raporuna göre, 2015 yılında idam edilenlerin sayısı en az 1634 idi. Ölüm cezalarının 2014 yılına göre 54%’lük bir yükseliş göstermesi gelecek hakkında endişe veriyor. İdam cezalarının 89%’lük kısmı 3 ülkeye ait : 977 idam cezasıyla İran en önde yer alırken 326 idam cezasıyla Pakistan takip ediyor. 158 idam cezasıyla Suudi Arabistan’ı 28 mahkuma ölüm cezası veren Amerika Birleşik Devletleri takip etmekte.

Çin Halk Cumhuriyeti kendi idam sayısını devlet sırrı sayarak gizli tutmasından dolayı Amnesty’nin yayınladığı listede yer almıyor yok. Fakat derneğe göre, Çin her yıl ‘’binlerce’’ insanı idam sehpasına yollamakta.

İNSAN HAKLARI İHLALLERİNE RAĞMEN IRAN BATI İLİŞKİLERİ GELİŞİYOR

Uluslararası Amnesty genel sekreteri Salih Shetty “Geçen sene darağacına yollananlar sayısındaki bu yükseklik bizi çok tedirgin ediyor. 2015’de idam cezasına çarptırılanların sayısı son 25 yılın en yüksek seviyesine ulaştı” açıklamasında bulundu. Geleceğe dair endişelerini dile getiren Shetty “İran, Pakistan ve Suudi Arabistan çok yüksek sayıda kişiyi idam sehpasına yolladı, ve genelde haksız yere. Bu kıyım durmalı” ifadelerini kullandı.

Temmuz ayındaki İran’ın nükleer santral antlaşmalarından beri, İran batı dünyasıyla yeniden iletişim kurmaya başladı, fakat bu insan haklarını ihlalleri bati için bir sorun teşkil etmedi. İnsan hakları tümüyle askıya alındı.

ORTADOĞU’DA RAKAMLAR ÇOK YÜKSEK

Geçtiğimiz yıl kölelik karşıtı olan 102 devletten Kongo, Fiji, Madagaskar ve Surinam’da idam cezası kaldırıldı. Uluslararası Af Örgütü Fas Ofisi Müdürü Muhammed Es-Sektavi Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinde idam cezalarının kaldırılması gerektiğini ifade ederken 2015 yılında Amman dışında bütün Ortadoğu bölgesinde 831 idam kararı verildiğini kaydetti. Sektavi, Ortadoğu’da uygulanan idam cezalarının sayısının 2014’te 945 iken, 2015 yılında 1.194’e yükseldiğini söyledi.

Amnesty organizasyonunun açıklamalarına göre, geçen sene ölüm koridorunda bulunanların sayısı 20 292 idi. Mehmet Dinç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir