İdeal kahvaltı saati kaçtır?

SORU: SEZER T.
Patlamış mısır ve ay çekirdeği yiyebilir miyiz? Yiyebilirsek miktar ve zamanı ne olmalı? Öğün arasını genelde 4-5 saat yapıyorum, yeterli mi? Böyle devam etsem daha geç mi zayıflarım?

CEVAP: Aslında ideal öğün arası 6-7 saati bulmalı, eğer 4-5 saat yapıyorsanız o zaman sabah erken kahvaltı etmiyorsunuz demektir. İdeal kahvaltı saati 07.00-08.00 arasıdır. Patlamış mısır ve ay çekirdeğine gelince, bu tür yiyecekler genelde eğlence ve vakit geçirmek için yenir. Zayıflama esnasında en önemli organımız bağırsaklarımızdır.

Çok önemli bir inşaat yaparken ustaların arada oyalanmasını, uzun uzun sohbet etmelerini ve telefonla konuşmalarını istemiyorsanız lütfen siz de sindirim sistemini boşuna oyalayacak ve yediğiniz değerli besinleri sindirmesini engelleyecek davranışlardan kaçının. Mısırı süt mısır olarak salatalarda yiyebilirsiniz. Fakat lütfen küçülünceye kadar diğerlerini yiyip ustabaşını oyalamayın.

Niye tatlı yeme ihtiyacı hissederiz?

SORU: SUZAN A.

22 yaşındayım. 1,60 cm boyunda ve 65 kiloyum. Benim sorunum; çok fazla tatlı isteği duyuyor olmam ve diyet yapamamam. Diyet yapmaya çalıştığımda yoğun baş ağrısı ve halsizlik hissediyorum. Tüm kan testlerimi yaptırdım fakat doktor bir sorun olmadığını söyledi. Krom pikolinat tablet kullanmaya başladım. Şeker isteğimi kesti fakat araştırmalar sonucu bunun kanser yapabileceğini öğrendim. Bu doğru mudur?

CEVAP: Çok fazla tatlı ihtiyacı duymanız, vücudunuza yeterince besin ve enerji alamadığınızı yani sindiremediğinizi gösterir. Bu durumda bir de yediklerinizi azaltarak diyet yapmanız zaten imkânsız. Dolayısıyla vücudunuz diyete karşı tepki gösteriyor. Kan tetkiklerinin iyi çıkması bir insülin direncinizin olmadığını gösteriyor. Benim önerim şeker ihtiyacını karşılayabileceğiniz diğer besleyici besinlerle mesela badem, ceviz ve fındıkla yemeklerinizi güçlendirmek ve ekmeği azaltmak. Böylelikle bu tatlı isteğinden yavaş yavaş kurtulacaksınız. Az enerji almanızın nedeni ile diyet yapmanız zaten birbiri ile çelişen durumdur.

Krom aslında bedenimiz için dışarıdan almamız gereken bir esansiyet element fakat bazı merdiven altı tabir ettiğimiz bitkisel gıda takviyeleri ciddi karaciğer harabiyetine neden olmaktadır. Vücudumuz kroma çok az miktarda ihtiyaç duyar. Eğer siz yüksek miktarda bu tür takviyeleri kullanırsanız, zehirlenme ve karaciğer harabiyetine yol açarsınız. Dr. Fevzi Özgönülü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir