Havaalanında hemen iltica talebinde bulununca sınır dışı edilemedi

Bu hafta içinde Bosna’dan hava yolu ile Malmö Havaalanına gelen İŞİD savaşcısı, iltica talebinde bulununca ülkesine geri gönderilemedi. İŞİD üyeliği sabit olan birinin ülkede kalması tartışmalara neden oldu.

Polis müdürlerinden Leif Fransson, ’İsveç’in teröristler için güvenli bir kapı olduğuna dair yaygın bir ünü var. İltica talep eden herkese hemen kapıları açıyoruz’ şeklinde tepkisini dile getirdi.

AB ülkeleri sınır kapılarında tehlikeli bir kişi olarak kaydı olan Bosnalı teröristin iltica talebini, güvenlik güçlerinin tepkisini göz önüne alarak , hemen işleme alacağını belirten Göçmenler Dairesi (Migrationsverket), değerlendirmede gizli servis polisi Säpo’nun raporunu dikkate alacağını açıkladı.

İltica hukuku uzmanı Hans Bredberg, Cenevre sözleşmesi uyarınca herkesin ülkeye iltica talebinde bulunma hakkı olduğunu belirtirken, Bosnalı teröristin talebinin incelemeden sonra ret edileceğini düşündüğünü söyledi.

Bosna’nın Migrationsverket tarafından riskli bir ülke kabul edilmemesinin de ret kararında etkili olabileceği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir