İngiltere ayrılırsa AB dağılabilir

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, “AB’den ayrılması yönünde bir sonuç çıkarsa, birlik elbette sarsılır. 28 eksi 1 üye şeklinde devam edemeyiz.” dedi. AP Başkanı Schulz, “İngiltere’siz AB’nin ekonomik olduğu kadar dünya politikasındaki ağırlığını da kaybedeceği” uyarısında bulundu. AP Başkan Yardımcısı Lambsdorff ise İngiltere’siz AB’nin “pekâlâ tasavvur edilebileceğini” söyleyerek ‘yolumuza yalnız devam ederiz’ restini çekti.

İngiltere’de 23 Haziran’da yapılacak Avrupa Birliği referandumunun sonucuna göre ülke yoluna ya birlik üyeliğiyle devam edecek ya da üyelikten çıkarak AB tarihinde bir ilki gerçekleştirecek. Olası ‘ayrılıyoruz’ kararı iç dengeleri sarsarak birliğin geleceğini de tehlikeye sokacak.

Merakla beklenen halk oylaması öncesinde açıklamalarda bulunan AB’nin öncü ülkelerinden Almanya’nın Federal Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, “AB’den ayrılması yönünde bir sonuç çıkarsa, birlik elbette sarsılır. 28 eksi 1 üye şeklinde devam edemeyiz. Birliğin ayakta kalması için tüm üye ülkelerin çabasıyla bugüne kadar yakaladığımız başarıların yitip gitmemesi adına çalışmamız gerekir.” dedi. Sosyal Demokrat Partili (SPD) Bakan Steinmeier, “İngiltere’nin AB’den ayrılması durumunda birliğin çok geçmeden dağılabileceği” uyarısında bulundu.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault’u Berlin’de ağırlayan Steinmeier’in ana gündemlerinden biri de İngiltere’deki referandum oylaması oldu. İkili görüşmeler sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Steinmeier, Avrupa karşıtı popülistlere karşı içte birlik içinde olunması gerektiğini kaydederek “Avrupa halkları, ülkeleri birbirine düşüren milliyetçi hislere karşı dikkatli davranmalıdır.” dedi. Ayrault ise konuşmasında ilgili “referandumdan hangi sonuç çıkarsa çıksın Avrupa’nın yerinde sayamayacağını” ifade ederek “AB’nin sürekli biçimde yenilenmeye ihtiyacı olduğunun” altını çizdi. Ayrault, “Bugün çelişkilerle, korkularla, ekonomik yavaşlamayla ve zorluklarla yüz yüze bulunuyoruz. Avrupa’ya yeni bir dinamizm kazandırmak gerekiyor ve bunu da istiyoruz.” dedi.

AP BAŞKANI SCHULZ: İNGİLTERESİZ AB AĞIRLIK KAYBEDER

Almanya’nın Sesi Radyosu’na konuyla ilgili bir mülakat veren Alman Sosyal Demokrat Partili Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz da, “İngiltere, Avrupa iç pazarının en büyük ikinci ekonomisine sahip. Yediler Grubu ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyesi. Bu üç kriter İngiltere’siz AB’nin ekonomik olduğu kadar dünya politikasındaki ağırlığını da kaybedeceğini göstermeye yeter.” dedi. Schulz şöyle devam etti: “İngiltere neden Yediler Grubu’nda yer alıyor? Nasıl iç pazarın ikinci büyük ekonomisi haline geldi? Avrupa iç pazarından sınırsız yararlanabildiği için. Bu avantajı kaybetmesi İngiltere’nin zararına olur.”

LAMBSDORFF: İNGİLTERE OLMADAN DA YOLA DEVAM EDERİZ

Alman Hür Demokrat Partili (FDP) AP Başkan Yardımcısı Alexander Graf Lambsdorff ise yaptığı açıklamada, “Avrupa Parlamentosu’nda arzu edilmese bile İngiltere’nin olmadığı bir AB pekâlâ tasavvur edilebiliyor. Sonuçta İngiltere AB’nin ilk 16 yılında da birliğe dâhil değildi.” ifadesini kullandı. İngiltere Başbakanı David Cameron’a sert eleştirilerde bulunan Lambsdorff, “Yıllarca Avrupa’ya şüphe ile bakanların başında gelen biri, şimdi birdenbire Avrupa yanlısı kampanyaların liderliğine soyunamaz.” dedi.

“Heilbronner Stimme” gazetesine konuşan Lambsdorff, “Ülkesinin AB’de kalması yönünde kampanyaya başlayan Cameron’un elbette ki inandırıcılığı yok. Aynı şey daha önceleri AB hakkında sürekli olumsuz konuşan, sonradan AB yanlısı konuma gelen İngiltere’deki birçok kişi için de geçerlidir.” göndermesinde bulundu. Cameron’un sağ popülistlerin etkisi altında olduğunu belirten Lambsdorff, “İngiltere’nin AB’den ayrılması (Brexit) yönünde kampanya yapan kişilerin yürüttüğü tartışma toplantılarının yüzde 99’una panik havası yaratma, çamur atma, yalan ve gerçekleri çarpıtma eğilimlerinin hâkim olduğunu” söyledi. OKTAY YAMAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir