İngiltere’nin AB üyeliği için son aşama

İngiltere Başbakanı David Cameron, ülkesinin Avrupa Birliği (AB) üyeliği için sunduğu 4 şartı için bugün Brüksel’de düzenlenen AB Zirvesi’nde liderlerle bir araya geliyor. Zirve öncesi açıklamada bulunan Cameron, AB Zirvesi’nin zorlu olacağını ancak sıkı bir çalışma ve iyi bir anlaşmanın Ada’yı AB’de tutmaya yardımcı olacağını ifade etti. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ise İngiltere’nin birlikten ayrılması süreciyle ilgili ‘tamam mı devam mı?’ zirvesi gerçekleştireceklerini söylemişti.

İngiltere Başbakanı David Cameron, ülkesinin Avrupa Birliği (AB) üyeliği için sunduğu 4 şartı için bugün Brüksel’de düzenlenen AB Zirvesi’nde liderlerle bir araya geliyor. Söz konusu zirvede anlaşma sağlandığı takdirde, İngiltere AB ile kaderini, Haziran ayında yapacağı referandumla belirleyecek.

İngiliz lider, AB liderleriyle bir araya gelmeden önce basına yaptığı açıklamada, bugün ve yarın devam edecek AB Zirvesi’nin zorlu olacağını ancak sıkı bir çalışma ve iyi bir anlaşmanın Ada’yı AB’de tutmaya yardımcı olacağını belirtti. Cameron, “Bugün ve yarın üzerinde çalışmamız gereken çok önemli bir konu var ve bu oldukça zor olacak. Acele etmekten ziyade, bu işin doğru yapılması çok önemli ama iyi bir amaç için, sıkı bir çalışma ve iyi bir anlaşmayla Britanya’nın bunu elde edebileceğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

İngiltere, üyeliğinin devam edebilmesi için AB’ye 4 maddelik reform şartı sunmuştu. Hemen ardından ise Avrupa Konsey Başkanı Donald Tusk, İngiltere’nin AB ile yeniden müzakere metninin taslağını yayınlamıştı.

Ada’nın AB üyeliğinin devam edebilmesi için sunduğu 4 maddelik reform şartları arasında “AB üyesi ülkelerden İngiltere’ye gelen göçmenlerin devlet yardımları alabilmesi için ülkede en az 4 yıl yaşaması” en çok tartışmaya neden olan madde. Tusk, söz konusu maddeden vazgeçilmesi konusunda ısrarını sürdürse de diğer AB üyesi ülkeleri tarafından şartlar kabul edilirse, karar yürürlüğe girecek.

İngiliz lider Cameron, Brüksel’de diğer 27 AB üyesiyle bir araya geldiği zirvede, ülkesinin sunduğu şartların kabul edilmesinin yolunu arayacak. AB Zirvesi’nde, İngiltere ile anlaşma sağlandığı takdirde Ada’nın Haziran ayında AB üyeliğine devam edip etmeyeceğine karar vermesi için referanduma gitmesi bekleniyor. Cameron, talepleri kabul edilirse referandumdan ‘hayır’ çıkması için kampanya başlatacak.

‘Tamam mı, devam mı’ görüşmesi

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, İngiltere’nin birlikte ayrılması süreciyle ilgili ‘tamam mı devam mı?’ zirvesi gerçekleştireceklerini söyledi. Zirve öncesinde gazetecilere kısa bir açıklama yapan Donald Tusk, “İngiltere meselesi ile ilgili hâlâ çok zor ve hassas müzakerelerin ortasındayız. Benim için açık olan bir şey var ki; bu bir ‘tamam mı devam mı zirvesi olacak. Hiç şüphem yok.” şeklinde konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir