İnternet de uyuşturuyor

İnternet bağımlılığı madde bağımlılığı ile aynı belirtileri ve gelişme safhalarını içeriyor. Bu yüzden birçok uzman internet bağımlılığının klinik vaka olarak kabul edilmesini istiyor.

Alman Bağımlılık Araştırmaları Cemiyeti Başkanı Hans-Jürgen Rumpf’a göre bu konuda ev doktorları merkezi bir rol oynayabilir. İnternet bağımlılığı Berlin’de gerçekleşen 2016 Alman Bağımlılık Kongresi’ne damgasını vurdu. Sigara, alkol, uyuşturucu gibi madde bağımlılıklarının yanı sıra hızla yayılan bir davranış bağımlılığı olan internet bağımlılığının kızlar arasında ciddi boyutlara ulaşmış olması ise yeni bir gelişme.

Federal Hükümet’in Uyuşturucu Sorumlusu Marlene Mortler ise internet bağımlılığını uyuşturucular arasında görmeye başlamış bile. Kongrenin başında bu soruna karşı harekete geçmek gerektiğini ifade eden Mortler, kasım ayındaki yıllık toplantısını da bu konuya ayıracak.

İNTERNET BAĞIMLILIĞINDA BAĞIMLIYA ULAŞMAK ÖNEMLİ

İnternet bağımlılığı madde bağımlılığı gibi gelişse de mücadele aynı yöntemlerle yürümüyor. Örneğin uyuşturucu satıcılarıyla güvenlik güçleriyle mücadele, sigara ve alkol üreten şirketlerle siyasi, hukuki ve toplumsal mücadele söz konusu iken, internetle mücadelede bağımlının kendisine ve ailesine aydınlatma yoluyla zamanında ulaşmaktan başka bir çare pek görünmüyor.

İnternet bağımlılarına ve bu potansiyeli taşıyanlara ulaşmanın en önemli yollarından biri ise ‘internet bağımlılığı’ diye bir bağımlılığın olduğunun kabul edilmesi. Bilim çevrelerinin gayretleri sonucunda politikacılar ve tıpçılar da bu davranış bağımlılığının varlığını kabul etmeye başladı.

KIZLAR VE GENÇ KADINLARDA BAĞIMLILIK ARTIYOR

Ortaya konan araştırma sonuçları da onları buna zorluyor. Örneğin kızların ve genç kadınların içine düştüğü internet bağımlılığının geldiği nokta müdahalenin kaçınılmaz olduğunu gözler önüne seriyor. Araştırmalara göre 14-16 yaş grubundaki kızların yüzde beşi internet bağımlısı. Çoğunu bağımlı eden faktör ise sosyal medya ağları. Aynı yaştaki erkeklerin ise yüzde dördü internet oyunları bağımlısı. Bunun dışında ciddi oranda insan internet üzerinden alışveriş, aşırı cinsellik içeren internet içeriği sebebiyle interneti kontrollü bir şekilde kullanmayı başaramıyor.

İNTERNETTE UZUN SÜRE KALMAYI KLİNİK VAKA OLARAK GÖRMEK LAZIM

Bunun bir sonucu olarak birçok genç derslerini takip edemiyor ve geleceği için harcaması gereken zamanı internette tüketiyor. Alman Bağımlılık Araştırmaları Cemiyeti Başkanı Hans-Jürgen Rumpf, sosyal medyada uzun süre kalma veya uzun süre internet oyunları oynama gibi diğerlerine göre masum görünen alışkanlıkları da klinik vaka olarak değerlendirmek gerektiğini söylüyor.

İNTERNET BAĞIMLILIĞININ BELİRTİLERİ MADDE BAĞIMLILIĞIYLA AYNI

Rumpf’a göre bu davranış bozukluklarında da güçlü oranda zevk alma, yokluğunu çekme ve bir müddet sonra süre dozajının yetmemesi üzerine kendinden geçebilmek için daha uzun süre kullanmak için tolerans geliştirme ve zararlarını anlayınca artık kendini kontrol edememe gibi safhalar var ve bu safhalar madde bağımlılıklarında gözlemlenen safhalarla birebir aynı.

Kongrede alkol, sigara, uyuşturucu madde, kumar gibi diğer bağımlılıklar da tafsilatlı bir şekilde görüşüldü.

SİGARAYA KARŞI ALINAN TEDBİRLER ALKOLE KARŞI DA ALINMALI

Rumpf’un anlattığına göre toplum internet bağımlılığı gibi ilaç bağımlılığını da küçümsüyor. Sigara bağımlılığı konusunda siyasi önlemlerin yanı sıra olumsuz imaj oluşturulmasının büyük bir yarar sağladığına değinen Rumpf, aynı önlemlerin alkol için de geçerli olmasını istiyor. Rumpf, “Alkolü Almanya’da her saat bulmak mümkün. Tüketimi için de yoğun reklam yapılıyor. Bu alanda eksiklikler görüyorum” diyor.

BAĞIMLILARA ULAŞMAK İÇİN SİSTEMATİK ÖNLEM YOK

Rumpf, bağımlılara ulaşma konusunda da ciddi eksikliklerin olduğunu söylüyor. Almanya’da sistematik önlem olmadığından yakınan uzman şöyle diyor: “Birçok araştırmacı ev doktorunun merkezi bir rol oynamasını istiyor. Ne de olsa insanların yüzde 80’i yılda bir kez ev doktoruna gidiyor. Ev doktoru, sağlık hizmeti çerçevesinde bağımlılığa dair sorular sorabilir. Doktor, erken önlemleri başlatan kişi olabilir.”

Rumpf’a göre bilgisayar destekli tedaviler de yararlı. İnternet üzerinden danışmanlık hizmetleri verilebildiğine dikkat çeken uzman, bu sayede daha çok insana daha ucuza ulaşabildiklerini ifade ediyor. ESAT SEMİZ BERLİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir