IŞİD, Avrupa’daki saldırılar için en az 400 eleman eğitti

Avrupa, çarşamba günü Brüksel’de havalimanı ve bir metro istasyonuna düzenlenen kanlı saldırının ardından yeni terör saldırılarını nasıl önleyebileceğini tartışırken Associated Press, kamuoyundaki güvenlik endişelerini artıran bir haber geçti.

Amerikan haber ajansı, IŞİD’in Brüksel ve kasım ayındaki 130 kişinin öldüğü Paris katliamı gibi saldırılara benzer eylemler yapmak üzere en az 400 terörist yetiştirdiğini ileri sürdü. Ajans haberini, Avrupalı ve Iraklı istihbarat yetkilileri ile Fransa Senatosu’nun terör hücrelerini izleyen komisyonunun eşbaşkanı Nathalie Goulet’ye dayandırdı.

Haberde, IŞİD’in Irak ve Suriye’de toprak kaybetmesine rağmen Avrupa’daki “canlı ve yarı bağımsız” hücrelerle saldırılar gerçekleştirebileceği ifade edildi. İstihbarat yetkilileri, söz konusu hücrelerdeki elemanların Suriye ve Irak’taki kampların yanı sıra eski Sovyet bloğu ülkelerinde eğitim aldıklarını kaydetti.

AP’ye konuşan Fransız senatör Goulet, örgütün Suriye ve Irak dışında saldırılar düzenlemek üzere 400 ila 600 militan yetiştirdiğini söyledi. Suriye’de iç savaşın başladığı Mart 2011’den bu yana 5 bine yakın Avrupa ülkesi vatandaşının bu ülkeye geçiş yaptığı biliniyor. Avrupa Birliği’nin ortak polis teşkilatı Europol, ocak sonunda açıkladığı raporda istihbarat yetkililerinin, IŞİD’in stadyum, kafe ve konser salonuna yönelik eşzamanlı bombalı saldırıların düzenlendiği Paris katliamı benzeri eylemler için özel bir dış birim kurduğunu ve burada militanlara özel harekatçılar gibi kapsamlı eğitim verildiğini belirtmişti.

Bu arada Belçika polisi,bir taraftan havalimanındaki ikinci intihar bombacısının kimliğinin belirlemeye çalışırken diğer taraftan da patlamalardan önce havalimanını terk eden üçüncü militan olan 25 yaşındaki Najim Lacchraoui’yi arıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir