İsraf edilen yiyecekleri kurtarmak için alınabilecek bireysel tedbirler

[ad_1]

Fakir ülkelerde milyonlarca insan açlık çekerken, dünya genelinde açlık olmayan ülkelerdeki yiyeceklerin israf oranı yüzde 40’a dayandı. Alınabilecek bazı basit tedbirlerle yiyecekler israftan kurtarılabilir. Bunun için neler yapılabilir? Selçuk Aktan’ın Euronews’te yer alan haberine göre, alınabilecek basit tedbirler şöyle:

1. Yalnızca ihtiyacınız olanı satın alın

Foto: fancycrave1, Pixabay

Yemeklerinizi planlayın. Bir alışveriş listesi yapın ve ona bağlı kalın ve ani kararlardan kaçının. Daha az yiyecek israf etmekle kalmaz, aynı zamanda paradan da tasarruf edersiniz.

2. Yiyecekleri akıllıca saklayın

Foto: Pexels, Pixabay

Eski ürünleri dolabınızda ön tarafa, yenileri arkaya koyun. Buzdolabında açık yiyecekleri taze tutmak için hava geçirmez kaplar kullanın.

3. Artıklara şans verin

Yaptığınız her şeyi yemiyorsanız, daha sonrası için dondurun veya artıkları başka bir öğünde malzeme olarak kullanın.

4. Çirkin görünen meyve ve sebzeleri de seçin

Foto: photosforyou, Pixabay

Yiyecekleri görünüşüne göre yargılamayın. Garip şekilli veya zedelenmiş meyve ve sebzeler, keyfi kozmetik standartlarını karşılamadıkları için genellikle atılır. Merak etmeyin, tadı aynı. Smoothie’ler, meyve suları ve tatlılar için bu tür olgun meyveleri kullanabilirsiniz.

5. Yerel gıda üreticilerini destekleyin

Foto: Pavlofox, Pixabay

Yaşadığınız bölgede yetişen ürünleri satın almak yapabileceğiniz en çevreci eylemlerden biridir. Yerel ürünler satın alarak, topluluğunuzdaki aile çiftçilerini ve küçük işletmeleri desteklemiş olacağınız gibi kamyonlar ve diğer araçlar için teslimat mesafelerini azaltarak kirlilikle mücadele etmiş olursunuz.

 

6. Daha sağlıklı, daha sürdürülebilir bir diyet benimseyin

Foto: Shutterbug75, Pixabay

Hızlı ve besleyici öğünler hazırlamak zor olabilir, ancak sağlıklı öğünlerin ayrıntılı olması gerekmez. İnternet, aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşabileceğiniz hızlı sağlıklı tariflerle dolu. Buna önem gösterin. Hem daha sağlıklı hem de gezegene yardımcı olmuş olursunuz.

7. Gıda etiketlerini nasıl okumanız gerektiğini öğrenin

“Son kullanma tarihi” ve “Açıldıktan sonra tüketme süresi” tarihleri ​​arasında büyük bir fark vardır. Bazen yiyecekler “en iyi şu tarihten önce” kısmında belirtilen tarihinden sonra da yenmek için hala güvenlidir. Artık ne zaman yemenin güvenli olmadığını size söyleyen “son kullanma” tarihidir. Trans yağlar ve koruyucular gibi sağlıksız içerikler için gıda etiketlerini kontrol edin ve ilave şeker veya tuz içeren gıdalardan kaçının.

8. Daima küçük başlayın, az yiyin

Foto: Jan Vašek, Pixabay

Eve daha küçük porsiyonlar alın ve restoranlara gittiğinizde daha fazla kişi için büyük yemek alarak onu paylaşın.

9. Yiyecek atıklarınızı kompost olarak kullanın

Foto: Couleur, Pixabay

Yiyecek artıklarınızı atmak yerine onları kompostlayın. Bu şekilde besinleri toprağa geri veriyor ve karbon ayak izinizi azaltıyorsunuz.

10. Mevsimsel gıdalar tüketin

Foto: congerdesign, Pixabay

Mevsimsel gıdalar tüketmezseniz mevsimi olmayan gıdalara oluşan talep nedeniyle iklimi o mevsimde farklı olan ülkelerden gelmesi veya daha fazla tarımsal alan ve daha fazla su sarfiyatına neden olan yapay seraların kurulması gerekir. Bu da o gıdaların üretimden ulaşımına daha fazla karbon ayak izi oluşturması ve size ulaşana kadar daha fazla kayıp yaşanması demektir.

11. Daha az su kullanın

Foto: Ad Delphine, Pixabay

Susuz yiyecek üretemeyiz. Çiftçilerin yiyecek yetiştirmek için daha az su kullanması önemli olsa da, gıda israfını azaltmak aynı zamanda onu üretmek için kullanılan tüm su kaynaklarından tasarruf sağlar. Su alımınızı başka şekillerde de azaltın. Dişlerinizi fırçalarken suyu kapatmak gibi örneğin ya da daha tasarruflu duş başlıkları kullanmak.

12. Toprağı ve suyu temiz tutun

Foto: Mabel Amber, Pixabay

Bazı evsel atıklar potansiyel olarak tehlikelidir ve asla normal bir çöp kutusuna atılmamalıdır. Piller, boyalar, cep telefonları, ilaçlar, kimyasallar, gübre, lastikler, mürekkep kartuşları vb. Maddeler toprağımıza ve su kaynağımıza sızarak yiyeceklerimizi üreten doğal kaynaklara zarar verebilir. Bu da neticede gıda kaybına yol açar. Çöplerinizi doğru şekilde ayırın.

13. Daha fazla bakliyat ve sebze yiyin

Foto: Ariel Núñez Guzmán, Pixabay

Haftada bir kez bakliyat veya kinoa gibi tahıllara dayalı bir yemek yemeyi deneyin. Bu tür yiyecekler daha uzun süre gider ve daha çabuk doyurur.

14. Paylaşmak

Boşa gideceğini öngördüğünüz yiyecekleri bağışlayın. Mesela, komşularınızla ve yerel işletmelerle yaşadığınız yerde bir ağ oluşturabilir siz de gıda atığını en aza indirebilecek dağıtımlar yapabilirsiniz. Üstelik bu gibi organizasyonlar için hibe veren ulusal ve uluslararası fonlara da başvurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir