İsveç, Assange’ı sorgulamak için tekrar harekete geçti

İsveç Stockholm Başsavcılığı, WikiLeaks kurucusu Julian Assange’ı sorgulayabilmek için, 4 yılın ardından tekrar harekete geçti. Assange vekillerinin ise karşı hamle olarak tazminat taleplerinin olduğu öğrenildi.

Konu, İsveç medyasında son dakika haberi olarak gündem olurken, İsveç’in yüksek tirajlı gazetelerinden Expressen konuya geniş yer verdi.

Haberde, İsveç’in 4 yıl önce de başvurduğunu ve Assange’i İsveç’te yargılamak istendiğini ama Ekvator hükümetince bu talebin geri çevrildiği ve geçtiğimiz ocak ayında da benzer bir başvurunun olduğu ama bunun da reddedildiği kaydedildi.

İsveçli yetkililerin, geçen hafta siyasi iltica talebiyle sığındığı Ekvador’un Londra Büyükelçiliği’nde 4. yılını dolduran Assange’ı sorgulamak için resmen başvurduğunu aktaran Expressen, bu sefer taleplerinin kabul edildiğini vurguladı.

İsveç medyası, İngiliz The Guardian gazetesini kaynak göstererek, Ekvador Dışişleri Bakanı Guillaume Long’un, “Ekvador dört yıldır Sayın Assange’ın büyükelçilikte sorgulanması talep ediyordu. 1400 gündür İsveçli yetkililerden büyükelçiliğe gelip onu burada sorgulamalarını istedik. Bu nedenle İsveç’in kararını değiştirmesi ve siyasi irade göstermesinden memnuniyet duyuyoruz.” dediğini iletti.

Long’un ayrıca Stockholm hükümetinden Assange’ın tutuklanmayacağına dair yasal güvence isteyebileceklerini ve İngiltere’nin BM Keyfi Gözaltı Çalışma Grubu’nun kararını uygulamakta isteksiz olduğunu söylediği aktarıldı.

Ekvator’un Londra Büyükelçiliği de kendilerine böyle resmi bir başvurunun yapıldığını doğrularken, buna karşılık İsveç Stockholm Başsavcılığı’ndan da konuyla ilgili ek bazı evraklar ve deliller isteyecekleri öğrenildi.

İngiltere ile Ekvador arasında anlaşma sağlanmaması halinde Assange’ın hakkındaki cinsel saldırı suçlamalarının düşeceği 2020 yılına kadar büyükelçilikte kalabileceği ifade ediliyor.

ASSANGE’DEN TAZMİNAT TALEBİ

Assange’in vekilleri ayrıca İngiltere ve İsveç’ten, haksız gözaltılardan dolayı tazminat talep ediyor. İsveç resmi ajandı TT, konuyla ilgili Assange’in avukatlarından Baltasar Garzon’ın açıklamalarına yer ayırdı.

Garzon, BM’in de haksız gözaltının varlığını kabul ettiğini ve bu konuda raporun olduğunu söylerken: “Biz İsveçli hukuk sisteminin, sorgulamadan önce bu durumu kabul etmesini istiyoruz.” dediği kaydedildi. Assange vekilleri açıklamalarında ayrıca, bu kabul ile birlikte hem İngiltere’den hem de İsveç’ten tazminat taleplerinin olacağını vurguladılar.

SIĞINMAYA GİDEN SÜREÇ

İngiliz mahkemesi, ABD’ye ait gizli bilgileri ifşa eden WikiLeaks kurucusu Julian Assange’ın iki kadına tecavüzle suçlandığı İsveç’e iadesine karar vermiş, Assange da İsveç’e iade edilmesi halinde ABD’ye gönderileceği gerekçesiyle 2012 yılında Ekvador’un Londra Büyükelçiliği’ne sığınmıştı.

Assange, Haksız gözaltına alındığı iddiasıyla 2014’te BM’e başvurmuş ve başvuruyu inceleyen BM Keyfi Gözaltı Çalışma Grubu İngiltere ve İsveç’i haksız bulmuş, ancak her iki ülke de karara itiraz etmişti. İsveç’in Assange’i tekrar sorgulama talebi olunca, bu haksız gözaltıyla ilgili tazminat talebi gündeme geldi ve bu talebin uluslararası hukuk ve siyaset dünyasında İsveç’i zora soktuğu ve imajına zarar verdiği ifade ediliyor. İrfan Güzelyurt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir