İsveç kendi imamını kendi yetiştirecek

İsveç imam ve din adamı ihtiyacını karşılamak için Stockholm’de Kista Halk Yüksek Okulu’nda bölüm açtı. İsveç’in ilk imamları için sonbaharda ilk eğitimler verilmeye başlanacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Bölüm Başkanı Abdulkader Habib, bunun için yıllarca mücadele verildiğini belirterek, “büyük bir talep var. Şuan liyakatsiz ve yeterli dini bilgisi olmayan çok sayıda kişi Müslüman toplumunu yönlendiriyor. Dolayısıyla İsveç’te bu işin eğitimini almış, hem Müslüman hem İsveç perspektifine sahip din adamlarına ihtiyaç var. Okul olarak İslami teoloji ve liderlik eğitimi vereceğiz. İlk yıl temel giriş olacak. Sonraki yıllarda derinlemesine eğitim olacak. Staj imkanı sunmayı da umuyoruz” şeklinde konuştu.

Eğitimin devletçe finanse edileceğini söyleyen Abdulkader Habib, bu eğitimin İsveç’te veriliyor olmasının hayati öneme sahip olduğunun da altını çizdi. Burada bu imkanın sunulmasıyla, din eğitimi için Ortadoğu’ya gitmeye gerek görülmeyeceği ve böylece radikal düşüncelerin ülkeye sokulmasının da önüne geçileceğini ifade etti. Foto: Cecilia Larsson Lantz/Imagebank

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir