İsveç Meclisi yeni yasama yılına başladı

İsveç Meclisi yeni yasama yılına bugün düzenlenen bir törenle başladı. Uzun yaz tatilinden sonra ülkenin 349 milletvekili meclisteki çalışmalarına geri döndü.

Genel ve eşit oy hakkının tanındığı 1919 yılından iki sene sonra yapılan seçimlerde İsveç’te demokrasinin kesin olarak kendini gösterdiği yıl sayılan 1921’den bu yana her yıl sonbaharda meclis, devlet başkanı sıfatıyla kral tarafından açılıyor.

Bu yasama yılında da meclis, günümüzde sadece temsili ve törensel görevleri olan Kral Carl 16. Gustav’ın katılımıyla saat 14.00’da kapılarını açtı.

Kral Gustav: AB’ye olan inancımızı korumamız gerekgustav

Burada yaptığı geleneksel konuşmasında Kral Gustav, Avrupa Birliği’ne (AB) desteğinin devam ettirilmesinin önemine vurgu yaptı. Kral Gustav, “AB baskı altında, ancak bizim, huzurlu işbirliğini garanti eden bu birliğe olan inancımızı korumamız gerekir” dedi.

İsveç değerlerine de dikkat çeken Gustav, “umarım bütün İsveçliler; ülkede ve yurt dışında olanlar, değerlerimizi savunurlar. Bu değerler cinsiyet eşitliği, demokratik yönetime inanma, din ve ifade özgürlüğüdür. Kültürel mirasımız, bizi bir birimize kenetleyen tutkalımızdır. Yüzyıllar boyunca çeşitli ülkelerden etkilenerek oluşan, zengin ve çok yönlüdür” şeklinde konuştu.

Başbakan Löfven: İstihdam, eğitim ve iklime önceliğimiz olacak

Daha sonra kürsüye çılan Başbakan Stefan Löfven de hükümetin yeni dönem programını açıkladı. Hükümetin üçüncü yılında istihdam, eğitim ve iklime öncelik vereceğini söyleyen Stefan Löfven’in uzun konuşmasında öne şu başlıklar çıktı:lofven

-Zengin- fakir arası uçurum azalacak.

-Kadına yönelik şiddetle mücadele edilecek. Şiddete karşı yakın zamanda yeni bir strateji ortaya konacak. Kadının nereye gitmek istediğine ve ya nasıl giyineceğine erkek karar vermeyecek.

– Suçla mücadele için polis bütçesi artırılacak.

– Ekonomi performansı çok güçlü, şu ana kadar 120 bin artı istihdam sağlandı. AB içerisinde en yüksek istihdam oranları İsveç’te. Son 7 yıldır ilk defa işsizlik oranları yüzde 7’nin altına düştü. Bütçe açığı yok, kamu maliyesi oldukça iyi durumda.

– Bir hafta içerisinde İsveç tarihinin en büyük iklim ve çevre bütçesi açıklanacak. Yeni iklim politikası ve hedefleri uygulanacak.

-Güneş enerjisi yatırım desteği üç yıl içerisinde sekiz kat artacak. Hedef yüzde 100 yenilenebilir enerji.

-Konut yatırımı artacak, önümüzdeki yıl 61 bin 500 yeni evin yapımına başlanacak.

-Altyapı ve ulaşım güvenilir olmalı; trenle seyahat karayolu seyahatinden daha hızlı ve uçak seyahatinden daha ucuz olmalı.

-İsveç inovasyonda dünya lideri olmalı. Yeni fikirlere destek sürecek.

– Bu ülkeye sonradan gelenler de herkes gibi bütün haklara sahip olacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir