İsveç Televizyonu öyle sorular sordu ki…

Alman Süddeutsche Zeitung gazetesi tarafından ele geçirildikten sonra Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) ile paylaşılan 11 milyon sayfalık ‘Panama Belgeleri’, İzlanda Başbakanı Sigmundur David Gunnlaugsson’un da koltuğunu sallıyor. İzlanda, ülke tarihinin en büyük kitlesel protesto gösterileriyle çalkalanıyor.

330 bin nüfuslu ülkede 22 bin kişi başkent Reykjavik’teki Parlamento binası yakınında bulunan meydanda toplanarak Başbakan’ı istifaya davet etti

Panama merkezli avukatlık firması Mossack Fonseca’ya ait dokümanları inceleyen İsveç’teki tek medya kuruluşu İsveç televizyon kanalı SVT’nin önceki akşam yayınlanan ’Agenda” programında, İzlanda Başbakanı Sigmundur David Gunnlaugsson’un, offshore şirketindeki varlıklarını açıklamayarak gizlediği ortaya çıkarılmıştı.

İzlanda Başbakanı Sigmundur David Gunnlaugsson, Mossack Fonseca Avukatlık firmasından sızdırılan belgelerde adı geçen günümüzde ya da daha önce başbakanlık yapmış 11 kişi arasında bulunuyor.

izlanda2

SVT’nin programında, Başbakan olmadan önce İzlanda’da tanınmış bir televizyoncu olan Sigmundur David Gunnlaugsson’un 2007 yılında vergi cenneti olarak bilinen İngiliz Virgin Adaları’nda Vintris Inc. adında bir offshore şirketini satın aldığı, 2008 yılında İzlanda tarihinin en derin ekonomik krizinde batan bankalardan 35 milyon alacağı olduğu, ancak başbakan olduktan sonra da mal varlığı bildiriminde bu şirketin varlığını açıklamayarak gizlediği ortaya çıkarıldı.

HİSSELERİNİ 1 DOLARA KARISINA DEVRETTİ

Sigmundur David Gunnlaugsson İzlanda’daki ekonomik krizin ardından politikaya atılarak parlamentoya seçilmiş 2009 yılında da İlerleme Partisi’nin başkanlığına getirilmişti. Gunnlaugson’un bu tarihte Vintris şirketindeki hisselerini bir dolar karşılığında karısına devrettiği açığa çıktı.

PROGRAMI TERK ETTİ GİTTİ

2013 yılındaki seçimlerden sonra kurulan koalisyon hükümetinde başbakanlığı üstlenen Sigmundur David Gunnlaugsson İsveç televizyon kanalı SVT’nin programında yayınlanan söyleşisinde ilk önce şimdiye kadar herhangi bir offshore şirketinin sahibi olmadığını öne sürmesinin ardından Vintris şirketindeki ilişkisi ortaya konunca söyleşiyi sinirli bir şekilde keserek stüdyoyu terk etmişti.

izlanda3

330 BİN NÜFUSLU ÜLKEDE 22 BİN KİŞİ SOKAKTA

Bu gelişmeler üzerine, 330 bin nüfuslu ülkede 22 bin kişi başkent Reykjavik’teki Parlamento binası yakınında bulunan meydanda toplanarak Başbakan’ı istifaya davet etti. Eylemin, nüfusa oranla ülke tarihindeki en geniş katılımlı protesto gösterisi olduğu ve her 10 seçmenden birinin sokağa indiği belirtiliyor.

İZLANDA’NIN ORDUSU YOK!

İzlanda’da, ülkenin karasularını ve hava sahasını korumak için kurulmuş Sahil Güvenlik gücü ile ulusal güvenlik ve özel birlik askerleri haricinde düzenli bir ordu bulunmuyor. İzlanda, bu özelliğiyle NATO üyeleri içinde özgün bir yere sahip.

BAŞBAKAN: İSTİFA ETMEYECEĞİM

Bu arada, derhal erken seçime gidilmesi gerektiğini savunan muhalefetin de istifa çağrısında bulunduğu Başbakan Gunnlaugsson, dün parlamentoda açıklamada istifa etmek gibi bir niyeti bulunmadığını söyledi. Başbakan, “Bu olay yüzünden istifa etmeyi düşünmüyorum. Hükümetimiz iyi sonuçlar alıyor. Güçlü bir şekilde ilerliyoruz ve hükümetin, başladığı işleri bitirebilmesi çok önemli” diye konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir