İsveç,  Türkiye’deki darbe girişimini endişeyle izliyor

Başbakan Stefan Löfven, Türkiye’deki darbe girişimini endişeyle izlediğini söyledi. Başbakanlık internet sitesinde Löfven’in “Türkiye’deki ciddi durumu endişeyle izliyorum. Hâlâ belirsiz bir durum söz konusu. Hükûmet gelişmeleri yakından izlemektedir.’ ifadeleri yer alırken Dışişleri Bakanlığı’nın krizle ilgili organizasyon için konsolosluğu harekete geçirdiği ve Türkiye’deki İsveçlileri dışarı çıkmamaları, yakınlarından haber almak ve olup bitenler hakkında bilgilendirilmek için beklemeleri çağrısında bulunulduğu bilgisi verildi. Löfven’in açıklaması: ‘Biz ilk etapta şimdi İsveç vatandaşlarını korumak için ne yapabileceğimize bakıyoruz. Diğer AB ülkeleriyle ve Brüksel’deki AB yönetimiyle temas halindeyiz. Ankara’daki Büyükelçilik ve İstanbul’daki Başkonsolosluk yüksek alarm seviyesindedir.” ifadeleriyle son buldu.

Stockholm Büyükelçiliği: ‘Darbe girişimine milletimizce gereken cevap verilmiştir’

Bu arada Türkiye’deki darbe girişimiyle alakalı olarak Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği de bir açıklama yayınladı. Büyükelçilik açıklamasında: ‘Türkiye’de yaşanan seçilmiş bir hükümete yönelik bir darbe girişimidir. Milletimiz birlik ve beraberlik içinde buna karşı koymuştur. Cumhurbaşkanımız ve hükümetimiz görev başındadır. Bu Türk Silahlı Kuvvetlerinin tümünün karıştığı bir olay değildir. TSK içindeki bir grubun faaliyetidir ve buna milletimizce gereken cevap verilmiştir’ denildi.

Gülen: ‘Darbe girişimini kınıyorum:böyle bir girişimle ilişkilendirilmek onur kırıcı’

Diğer taraftan darbe girişimi ile adı ilişkilendirilen Fethullah Gülen Hocaefendi, darbe girişimini şiddetle kınadı. Fethullah Gülen Hocaefendi, dün gece Türkiye’de gerçekleşen darbe girişimini kınayan bir açıklama yayınladı.

Hükümetlerin, güç kullanılarak değil adil ve serbest seçimlerle değişmesi gerektiğini vurgulayan Fethullah Gülen, “Bu askeri darbe girişimini en şiddetli şekilde lanetliyorum.” dedi.

New York merkezli Ortak Değerler Birliği (AfSV) tarafından yayınlanan mesajın tamamı şu şekilde:

“Türkiye’de gerçekleşen askeri darbe girişimini, en güçlü ifadelerle kınıyorum. Hükümetler, güç kullanılarak değil, adil ve serbest seçimlerle değişmelidir. Türkiye, Türk halkı ve şu an Türkiye’de bulunan herkes için dua ediyorum. Bu problemin en hızlı ve barışçıl şekilde çözümlenmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. Son 50 yıldır yaşanan her askeri darbenin çilesini çekmiş biri olarak, böyle bir girişimle ilişkilendirilmek onur kırıcı. Bu tip iftiraları koşulsuz bir şekilde reddediyorum.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir