İsveç’in yeni milyoner eski politikacıları

Bu yazı bir önceki hafta yayınlanan “İsveçli politikacılar neden koltuklarına yapışmıyor?” başlıklı yazının devamı niteliğinde.

O yazının son kısmında, bu hafta, siyaseti bırakınca kısa sürede milyoner olan politikacılar konusunu paylaşacağımızı yazmıştık.

Politikayı bıraktıktan sonra milyoner olan politikacılardan örnekler vermeden önce, şu an hala aktif görev yapan siyasilerin aylık kazançlarına bir göz atalım.

Parlamento çatısı altında en yüksek maaşı hükümetin başı olan Başbakan Löfven Stefan ve Meclis Başkanı Urban Ahlin alıyor. Löfven ve Ahlin’in aylık maaşları 160 bin kronu buluyor.

Kabinede yer alan 24 bakanın her birine aylık 127 bin kron maaş verilirken, milletvekilleri de 62 bin 400 kron alıyor. Bu rakama, milletvekillerin mecliste katıldıkları çalışma gruplarından elde ettikleri gelirler dahil değil.

Yerel politikacılar ise ulusal meclistekilere göre daha az kazanıyor. 2014 verilerine göre, bir il genel meclis üyesi ortalama 29 bin 800 kron aylık kazanç elde ediyor.

Bu arada, İsveçli politikacıların bu aldıkları paraya “ücret, maaş” denmiyor, “kazanç” deniyor. İsveç’te politikacılar dört yıllığına seçiliyorlar, kaybedince gelirler de kesilmiş oluyor. Yani Türkiye’de olduğu gibi iki yıllık bir milletvekilliğinden sonra bir emeklilik söz konusu değil. Geçen haftaki yazıda da ifade edildiği gibi burada siyaset yaparak elde edilen nimetler çok kısıtlı.

Bu ve daha başka nedenlerden dolayı İsveçli politikacılar koltuklarına yapışıp kalmıyor. Siyaset bu ülkede daha çok hizmet verme ve kariyer düşüncesi ile yapılıyor. Siyaset yaparak servet kazanılmıyor, ancak bir süre siyaset yaptıktan sonra ayrılanlar, edindikleri network ve tecrübeleri sayesinde yeni işlerinde kısa sürede başarılı olup milyonlar kazanıyor.

1996-2006 yılları arasında başbakanlık yapan Sosyal Demokrat partili Göran Persson, 2007 yılında siyaseti bıraktıktan sonra Stockholm merkezli halkla ilişkililer firması JKL’e danışman oldu. Aynı yıl hayatını ve anılarını yazdığı “Benim yolum, benim seçimin” (Min väg, mina val) isminde bir kitap yayınladı. Avrupa Birliği ile bağlantılı çeşitli kurumlarda yöneticilik vazifeleri bulunuyor. Båven AB isminde kendi firmasını da kuran ve onu yöneten Persson, bütün bu vazifelerinin yanı sıra Avrupa ve Amerika’da sık sık konferanslar veriyor.

Şuan 67 yaşında olan Persson’nun firmasının yıllık net kazancı 2014 yılında 11,8 milyon kron oldu. Politikayı bıraktıktan sonra Persson’nun şahsi hesabında ise şu ana kadar 9 milyon 332 bin kron para birikti.

Södermanland’da 12,5 milyon kron ödeyerek bir gölün kenarında aldığı 190 bin hektarlık arsaya büyük bir ev inşaa eden Persson, üçüncü eşi ile vaktinin büyük bir ksımını burada geçiriyor.

Moderat partili Fredrik Reinfeldt, 2006 – 2014 yılları arası başbakanlık yaptı. 2014 yılında yapılan seçimleri kaybedince sorumluluğu üzerine alarak görevlerinden istifa etti ve 2015 yılında da siyaseti tamamıyla bıraktı. Reinfeldt’de Persson gibi politikayı bıraktıktan hemen sonra bir kitap yazdı. Halfway ismi ile yayınlanan bu kitapta Reinfeldt, 25 yılını geçirdiği İsveç ve uluslararası politikadaki önemli gelişmeler ve anılarına yer veriyor. Fredrik Reinfeldt AB ismi ile bir şirket kuran Reinfeldt, bu firma üzerinden danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra konferans, panel vs. organizasyonları da yürütüyor. Reinfeldt, geçtiğimiz mart ayında da bir Amerikan bankasının kıdemli danışmanı oldu.

Siyasetteyken aylık maaşı 156 bin kron olan Reinfeldt, şimdi sadece bir saatlik bir konferans için 100 bin kron alıyor. Şirketinin geçtiğimiz yılki net kazancı ise 2.2 milyon kron oldu.

Sadece eski başbakanlar çok kazanmıyor. Her seviyeden eski politikacıya yeni hayatlarında büyük imkanlar sunuluyor.

Maliye Bakanlığı’nda Devlet Müsteşarlığı (Statssekreterare) yapan 66 yaşındaki Anitra Steen, politikayı bıraktıktan sonra yeni işlerinden kazandığı toplam 45 milyon 141 bin kronluk servetin sahibi oldu.

Eski Maliye Bakanvekili, Eğitim Bakanı Thomas Östros’ın siyaseti bıraktıktan bir yıl sonra hesabında yaklaşık 6 milyon kron para birikti.

73 yaşındaki Björn Rosengren en çok kazananlardan. Rosengren siyaseti bıraktıktan sonra yeni işlerinden kazandığı parayla tam 80 milyon 117 bin kronluk bir gelirin sahibi oldu.

Göran Persson hükümetinin Mailiye Bakanı 69 yaşındaki Erik Åsbrink’in siyaset sonrası geliri ise 28 milyon 492 bin kron olurken, Adalet ve Dışişleri Komitesi eski üyesi 41 yaşındaki milletvekili Emanuel Johansson da, bir kaç yıl içerisinde banka hesabında tam 61 milyon 368 bin sek biriktirdi.

Endüstri Bakanı Anders Sundstrom’ın siyaset sonrası kazancı 61 milyon kron olurken bir müsteşar olan Sosyal Demokrat partili Jan Nygren ise yaklaşık 43 milyon kronluk bir birikim sağladı.

Yukarıda bir kaç örneği verilen bu rakamlara bakınca, İsveçli politikacıların basit sebeplerden dolayı makamlarını neden çok kolay bıraktıkları net anlaşılmıyor mu?

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir