“İsveçli gözünde Türkler, diğer göçmenlerle kıyasla bir gömlek daha yukarıda”

Bilal Karabudak, genç yaşına rağmen tam bir STK’cı. Eğitim derneği Malmö Akademiska, Spor derneği Türk Anadolu FF, Türk Kültür Derneği gibi bir çok dernekte çeşitli pozisyonlarda vazifeler yaptı. En son 2008 yılında futbol oynadığı bir kaç arkadaşı ile bir araya gelerek, oynadıkları futbol sahasını kiraya vermek üzere bir gençlik derneği kuruyorlar. Ancak onların da beklentisinin ötesinde dernek kısa bir zaman içerisinde, yaptığı faaliyetlerle Malmö’nün en etkin derneklerinden biri haline geliyor. Yabancı oranının yüzde 40’ı aştığı İsveç’in güney şehri Malmö’de Karabudak ile uzun bir süre başkanlığını yaptığı MUST’un çalışmaları ve kentteki Türk gençlerinin durumunu konuştuk…

MUST’u kurmadaki amaçları ilk başlarda sahalarını kiraya vererek para kazanmak olsa da kurulduktan sonra vizyon genişleterek tam bir sosyal, kültürel ve sportif bir derneğe dönüştüklerini kaydeden Bilal Karabudak, şuan yüzde 80’i 25 yaşın altında olan toplam 420 üyeye ulaştıklarını söyledi.

Yaptıkları faaliyetler arasında artık gelenekselleşen Türk Kültür Festivali’nin en büyük aktiviteleri olduğunu kaydeden Karabudak, “Bu yıl 7’incisini yaptık. Hem bütçe hem de kalite olarak büyüdük. 25 bin Euroluk bir bütçesi var. Bu yıl yaklaşık 25 bin ziyaretçisi vardı. Güney İsveç’in en büyük ikinci, İskandinavya’nın da en büyük Türk kültür festivaliyiz. İki gün yapıyoruz ama üç güne çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

Bu yıl Malmö Akademiska Derneği’nin Dil ve Kültür Festivali ile bir çatı altında birleşerek daha da büyüdüklerini ifade eden Karabudak, “her yıl 23 Nisan’da yapılan açık hava festivalimizde Türk sanat, kültür ve yemekleri var. İki gün de olsa buradaki insanımıza Türkiye havasını solutmak istiyoruz. O havayı yaşamalarını arzuluyoruz. Diğer yandan İsveçlilere de kendi kültürümüzü tanıtma gayreti içerisindeyiz. İsveçlilerin büyük ilgisi var. Onlarla birlikte diğer göçmen kökenli insanlar da büyük rağbet gösteriyor. Geçenlerde havaalanında eski bir arkadaşla karşılaştık, konuştuk. Nereye diye sordum; bana Malmö’de Türk Festivali’ne tesadüfen katıldıklarını ve bunun üzerine eşi ile Türkiye’yi görmeye karar verdiklerini söyledi. Festivali daha önce duydunuz mu diye sordu, güldüm ve anlattım” diye konuştu.

Aktiviteleri için Malmö Belediyesi’nin maddi ve manevi desteğini aldıklarını belirten Karabudak, üyesi oldukları İsveç Türk Gençlik Federasyonu’ndan ve yerli ve uluslararası sponsorlardan da maddi destek aldıklarını söyledi.

Karabudak, “Türk Kültür Festivali’nin yanısıra Türk Film Festivali, kültür gezileri, küçük çapta kültürel etkinliklerimiz de mevcut. Derneğimize bağlı çok köklü bir kulüp olan Türk Anadolu FF var. O da sportif etkinlikleriyle aktif. Üyesi bulunduğumuz İsveç Türk Gençlik Federasyonu’na bağlı 35 dernek var. Ve bunların toplam yaklaşık 9 bin üyesi var. Biz bu dernekler arasında örnek ve model olarak gösteriliyoruz” şeklinde konuştu.

Malmö’de Türk gençleri arasında uyum sorununun artık neredeyse tamamıyla ortadan kalktığını ifade eden Karabudak, “diğer göçmen kitlerle kıyaslandığında bizim uyum veya diğer sorunlarımız çok minik kalır. Genel anlamda da Malmö’de bizim toplumda uyum, iş sıkıntımız diğer etnik gruplara nazaran çok daha düşük. Bunun bazı sebepleri var. Malmö’ye ilk gelenlerimizin bir kısmı buraya okumak amacıyla gelmiş, okumuş ve kalmış insanlar. Ülkenin diğer şehirlerindeki Türkiye’den gelen nüfus nüfusumuza oranla Malmö’deki yapımız daha kozmopolit, daha varyant. Bu da buradaki toplumumuz için artı bir durum oluşturuyor tabii” diye konuştu.

“MALMÖ’DEKİ TÜRK GENÇLERİ ARASINDA ÜNİVERSİTEYE BÜYÜK BİR YÖNELİŞ VAR”

Malmö’deki Türk gençleri arasında üniversiteye büyük bir yöneliş olduğunu dile getiren Karabudak, şöyle konuştu: “Aileler şimdi çocuklarını daha çok okumaya yönlendiriyor. Kentteki STK’ların da etkisi var. Benim tanıdığım üniversite yaşındaki gençlerin yüzde 80’i üniversitede okuyor ve ya liseden sonra iki üç senelik bir meslek eğitimi alıyor. Suça eğilimimiz de daha düşük.”

Bu durumun İsveçlilerin de dikkatini çektiğini ifade eden Karabudak, “İsveçlilerin gözünde Türkler, diğer göçmenlerle kıyasla bir gömlek daha yukarıda. İsveçlilerle iyi bir diyaloğumuz var. Tabi bunda Türkiye’ye giden İsveçlilerin de etkisi var. Bizi hem buradaki hem de artık Türkiye’deki yönlerimizle biliyorlar” dedi.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Kendi ağzından Bilal Karabudak:

81 Malmö doğumluyum. Fen lisesi okudum, akabinde üniversiteye başladım. Matematik ve İnsan Hakları Öğretmenliği okuyorum. Sadece bir dersim kaldı; onu da verirsem lise öğretmeni olabileceğim. Kendimi bildim bileli sivil toplum kuruluşlarında aktifim. En son 2008 yılında futbol oynadığımız bir kaç arkadaşımızla bir araya gelerek Malmö’nün Genç İsveç Türkleri Derneği’ni (MUST) kurduk. Bir zaman sonra gelen teklif üzerine Stockholm merkezli Türk Gençlik Federasyonu üyesi olduk. Uzun bir süre bu derneğin başkanlığını yaptım. Halihazırda da onursal başkanlığını yürütüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir