İsveçli Türkler dikkat: Dolandırıcılar bu defa internet sitesi kurdu!

Gurbetçileri hedef alan dolandırıcılık girişimleri sınır tanımıyor. Bu defa çete üyeleri gurbetçi Türkleri daha kolay kandırmak için özel internet sitesi kurdu. Gurbetçiler, sözde çekiliş sitesi www.cekilislermudurlugu.com üzerinden “Araba kazandınız” denilerek dolandırılıyor.

Gurbetçi Türkler yine dolandırıcıların hedefinde. Son dönemde artan şikayetler, Türkiye üzerinden gerçekleştirilen dolandırıcılık olaylarında artış yaşandığını gösteriyor. Her geçen gün farklı yöntem ve yeni teknikler geliştiren dolandırıcılar bu defa Gurbetçi Türkleri “Araba kazandınız” diyerek dolandırdığı ortaya çıktı.

DOLANDIRICILARDAN GURBETÇİLERE ÖZEL SÖZDE ÇEKİLİŞ SİTESİ

Dolandırıcılık çetesi yurtdışında yaşayan Türkleri ağına düşürmek için her yolu deniyor. Yeni dolandırıcılık yöntemi için özel bir internet sitesi kuran çete üyeleri, Türkiye’den yaptıkları aramalar ile gurbetçileri daha kolay kandırmayı hedefliyor. Çete üyelerinin telefon ile aradıkları mağdura, çekiliş sonucunda otomobil kazandığı söylenerek, “www.cekilislermudurlugu.com” sitesi üzerinden doğrulayabilecekleri ifade ediliyor. Giriş sayfasında Türkiye Cumhuriyeti’nin (T.C.) baş harflerinin bulunduğu siteye resmi devlet kurumu süsü verildiği görülüyor. Daha önce kimlik bilgilerini internet sitesine yerleştiren çete üyelerinin bu yöntem sayesinde yüzlerce gurbetçiyi dolandırdığı ifade ediliyor.

Dolandırıcılar tarafından hazırlanan sitede kendi kimlik bilgilerini gören gurbetçilerden ikinci adım olarak para talep ediliyor. Dolandırıcıların ağına düşen gurbetçilerden çekilişte çıkan otomobilin teslim edilebilmesi için para istendiği ve bir çok gurbetçinin kazandığı otomobili almak için para havale ettiği belirtiliyor.

KONSOLOSLUKLAR TELEFON VE İNTERNET DOLANDIRICILIĞINA KARŞI UYARI MESAJI YAYINLADI

Yurtdışında ve Türkiye’de güvenlik makamlarına yapılan ihbarlar konsoloslukları harekete geçirmiş durumda. İsveç ve diğer Avrupa ülkelerinde yaşayan gurbetçileri uyaran duyurular yayınlayan konsolosluk yetkilileri, sosyal medyada yayınladıkları mesajda, telefon ve internet dolandırıcılığına karşı gurbetçilerin daha dikkatli olması yönünde uyardı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir