İsveçli Türklerin “Şekersiz kreş”i İsveç gündeminde!

Hülya Kaplan ve yeğeni Elif Gençoğlu’nun ortaklaşa Borås’ta açtığı kreş, “şekersiz kreş” konsepti ile İsveç gündeminde. 

Nerdeyse bütün çocukları ve velileri İsveçlilerden oluşan İdeaLiv (ideal hayat) isimli kreş, yemeklerinde hiç şeker kullanmamaları, tamamen organik ürünler bulundurmaları ve çocukların bakımına gösterdikleri özenden dolayı, İsveç’in yüksek tirajlı gazetesi Borås Tidningen’in bugünkü sayısına manşet oldu. 1826 yılında kurulmuş olan ve İsveç’in en köklü gazetelerinden olan Borås Tidning, 300 bine yakın okuyucu kitlesine sahip.

Kreş hakkında gazeteye bilgi veren Elif Gencoğlu, kreşlerini 2013 yılında açtıklarını, 6 personel ile 20 çocuğa eğitim vermekte olduklarını kaydetti. Kreşte reçel ve ketçap kullanmadıklarını, çocuklara dondurma yerine krep ve meyve yapıldığını söyleyen Gençoğlu, bu uygulamaya belediyelerin de geçtiğini ekledi. kres2

“Kreşimizde her türlü şeker, sakaroz yasak. Uzmanların tavsiyesi, 4 yaşındaki bir çocuğun en fazla şeker alma miktarı 35 gram olmalıdır.” diyen Gençoğlu, personelin bu prensipleri kendi evlerinde de uyguladıklarını aktardı.

ŞEKER YERİNE MEYVE KURUSU

Kreşin, tatlandırıcı olarak kurutulmuş meyveleri kullandığı, keklere armut, muz ve elma kattıkları öğrenildi.

Bu meseleye dikkat etmeye başladıktan sonra, aslında hemen her şeyde gizli şeker olduğunu fark ettiklerini söyleyen kreş yetkilileri, şekersiz olmaya çalıştıklarında ilk zamanlar çok zorlandıklarını ama şimdi kendilerini çok daha rahat hissettiklerini dile getirdiler.

ŞEKER, FAKİR AVUNTUSU!

İsveçli Türklerin şekersiz kreşini manşet yapan gazete, haberde uzmanların konu hakkındaki görüşlerine de yer verdi.

Yiyecek Maddelerini Denetim Kurumu’ndan Åsa Brugård Konde’nin,  “Yapılan araştırmalara göre, şeker ve meşrubat tüketimi sosyo ekonomik durumu güçsüz gruplarda ve eğitim seviyesi düşük kimselerde daha fazla.” sözleri aktarıldı.

kres1

Görüşlerine başvurulan Borås Belediyesi’nden gıda işlerinden sorumlu bölge şefi Pernilla Landström’ın, “Kreşlerde sürekli olarak çocukların doğum günleri kutlanmaktadır. Bu da sürekli olarak çocukların tatlı yemesine sebep olmaktadır. Belediye olarak 2000 yılından beri parça parça, aşamalı olarak şeker tüketimini azaltmaya başladık. Yiyecek Maddelerini Denetim Kurumu’nun getirdiği standartlara göre kreşlerimizi ayarlamaya çalışıyoruz. Fakat halen sosise ketçap ve krebe reçel kullanmak zorunda kalıyoruz.” dediği öğrenildi.

Borås Halk Diş Sağlığı Klinik Şefi Anders Claesson ise : “Çoğu zaman meşrubatlar şekerlerden daha zararlıdır. Çünkü meşrubatlar daha fazla şeker içeriyor.” şeklinde konuştu.

ÇOCUKTAN AL HABERİ

Kreş öğrencilerinde 5 yaşındaki Olivia Damberg, kreşlerinde yemeği birlikte yapmanın zevkli olduğunu ama yemesinin daha da keyifli olduğunu belirtti.

Kreşin öğrencilerinden beş yaşlarındaki Alyssa Fransson’un, “Dişleriniz de çürükler ve delikler oluşabilir, o yüzden çok şeker yememelisiniz” sözlerine yer veren İsveçli gazete, diğer uzmanların da bu öğrencinin sözlerinin altına imza atacağını vurguladı.

Olivia ve Alyssa; aslında şekeri sevdiklerini ama vücuda zararlı olduğunu bildiklerini dile getirdiler. İrfan Güzelyurt

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir