İsveç’te kasiyerleri işsiz bırakacak icat

İsveç’te personelin çalışamayacağı bir iş yeri açıldı. Yani ödemelerin artık kasadan yapılmasına, kuyrukta beklenilmesine kasiyerlere maaş verilmesine gerek kalmayacak.

Bir mühendis tarafından geliştirilen konsepte göre insanlar almak istediği ürünün barkodu sayesinde ödemeyi yapabilecek. Alışverişin düzgün işlenmesi için müşterilerin kayıt yaptıktan sonra akıllı telefonlarına bir uygulama indirmesi gerekiyor. Geriye sadece aldığı ürünün barkodunu akıllı telefonuna okutması yeterli. Ay sonunda da adresine fatura gelecek. Bu girişimin en büyük faydalarından biri de dükkan 24 saat açık kalacak, vatandaşlar istediği zaman ihtiyaçlarını temin edebilecek.

Bu dükkanın kurucusu bu devrim niteliğindeki gelişmeyi ülkenin kırsal alanları için bir model olarak görüyor. Bunların yanı sıra online bankacılık yetkilileri, vergi daireleri ve perakendeciler de bu sistemin kullanılmasını destekliyor. Ayrıca düzgün müşteriler tespit edilebilir. Konu ile ilgili netlik kazanmayan bazı hususlar var; sahtekarlara önlemler yeterli mi, dükkandaki barkotu olmayan ürünler nasıl alınacak, ödemeleri nasıl yapılacak.??

Almanya’nın saygın gazetelerinden Die Welt’e göre İş yeri kurucusu Robert İlijosans, güvenlik önlemlerini de düşünmüş. Dükkan kapısı 8 saniyeden fazla bir süre açık kalırsa cep telefonuna bir alarm sesi gelecek. Böyle bir ayar yapmasını da iş yerinin evine yakın olmasına bağlıyor.

Isvec market1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir