İsveç’te konuşan Ban Ki-Moon, “cinsel şiddete sıfır tolerans gösteriyoruz”

BM Barış Gücü içerisindeki cinsel istismarlara tolerans göstermeyeceklerini kaydeden Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki- Moon, cinsel şiddete karşı, hem genel sekreter olarak kendisi hem de genel anlamda BM’nin sıfır tolerans gösterdiğini söyledi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, İsveç Başbakanı Stefan Löfven ile Suriye’de yaşanan gelişmeler, göç sorunu, küresel hedeflerin uygulanması, cinsel eşitlik ve kadının barış görüşmelerinde yer alması gibi konuları görüşmek üzere Stockholm’e resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

İki lider baş başa yaptıkları görüşmenin ardından Başbakanlıkta basın karşısına çıktı. İlk söz alan İsveç Başbakanı Löfven, dünyada yaşanan çatışma ve sıkıntılara dikkat çekerek, kötü haberlerin bugünün politik gündemini tahakküm altına aldığını söyledi.

Bu zor sürece rağmen Ban Ki-Moon liderliğinde BM’nin yaptıkları başarılı çalışmalar karşısında etkilendiğini söyleyen Löfven, dünya problemleri ve yoksullukla mücadele etmek ve çözüm bulmak üzere kurulan BM’in uzun zamandan beri ve hala küresel barış ve güvenlik için dünyanın en önemli platformu olduğunu belirtti.

BM’nin daha iyi ve etkin olması için İsveç’in üzerine düşeni yapacağını söyleyen Lövfen, “çünkü dünyanın BM’ye ihtiyacı var” dedi.

“SURİYE SORUNU ANCAK SİYASİ YOLLARLA ÇÖZÜLEBİLİR”

Ki-Moon ile mülteci sorunu ve Avrupa’nın iltica politikasını konuştuklarını belirten Löfven daha çok devletin, zor durumda olan insanlara, onurları korunarak yardım etmesi gerektiğinin altını çizerek, “burada BM’ye büyük bir görev düşüyor. Suriye’deki çatışmalar sonlandırılmalı. Bu da ancak siyasi yollarla çözüme kavuşturulabilir” dedi.

Barış görüşmelerinde kadınların rolünün önemine de dikkat çeken Löfven, Genel Sekreter Ki-Moon ile Suriyeli kadınların barış görüşmelerinde etkin rol almaları konusunda anlaştıklarını belirterek, bunun gerçekleşmesi için İsveç’in Suriye’deki kadın organizasyonları destekleme konusunda öncü olduğunun altını çizdi.

Çevre konularına da dikkat çeken Löfven, İsveç’in dünyanın ilk fosil free (fosilsiz yakıt) ülkesi olması için hedef belirlediklerini de sözlerine ekledi.

“İSVEÇ’E TAKDİRLERİMİ SUNMAK İÇİN GELDİM”ban ki-moon löfven2 kopya

BM Genel Sekreteri Ban Ki- Moon da, İsveç’i ziyaret etmesinin en önemli nedeninin, dünyanın barış ve huzuruna yaptıkları katkılardan İsveç hükümeti ve halkına kendisi ve BM adına en derin takdirlerini ve teşekkürlerini iletmek olduğunu ifade etti.

İsveç’in BM’ler prensiplerine uygun hareket eden modern bir dünya devletini olduğunu söyleyen Ki-Moon; insan hakları, çevre sorunları, barışı koruma ve çatışmaları engelleme gibi bir çok sorunu çözmede güvenilir ve vazgeçilemez bir ortak olduğuna da vurgu yaptı.

Löfven ile çok yapıcı görüşmeler gerçekleştirdiğini kaydeden Ki- Moon, dünyanın yüzleştiği göç gibi bir çok zor sorunu ele alınış biçiminden dolayı İsveç’e minnettar olduğunu söyledi.

Mültecileri yerleştirmede ve küresel sorumluğu paylaşmada daha çok ülkenin İsveç’e katılması çağrısında bulunan Ki-Moon, Başbakan Lövfen ile sığınmacı ve göçmenlere yönelik ayrımcılığa karşı yüksek sesle konuşma konusunda anlaştıklarını dile getirdi.

İSTANBUL’DA YAPILACAK ZİRVEDE GÜNDEME GELDİ

Ban Ki- Moon, İsveç Başbakanı ile tarihte ilk defa 23-24 Mayıs’ta İstanbul’da yapılacak Dünya İnsani Zirvesi (DİZ) hakkında da görüş alışverişinde bulunduklarını belirterek, “bu zirve; insanları korumada, yardım sağlamada ve parlak toplumların inşa edilmesinde yeni yol ve yöntemler üzerinde anlaşmamızda önemli bir fırsat sağlayacaktır” dedi.

Toplantının soru- cevap kısmında Avrupa Birliği’nin Türkiye ile vardığı, ‘Türkiye’ye sınırların güvenlik altına alması ve mültecilerin Avrupa’ya girişlerinin önüne geçilmesi ve gelenlerinde geri gönderilmesi karşılığında Türk vatandaşlarına Avrupa’da serbest dolaşım hakkı verilmesi’ anlaşmanın BM yasaları ve iltica sözleşmesine uyup uymadığı soruldu.

Ban Ki-Moon bu soruya şöyle cevap verdi: “Çözüm konuşmamız lazım. Çözüm sorumlulukların paylaşılmasında yatıyor. Ülkelerin sorumlukları paylaşmaları için çağrılarda bulundum. Burada temel sorun varılan anlaşmaların uygulamaya geçilmesinde yaşanıyor. Göç sorunu sadece Avrupa’nın sorunu değil, dünya sorunu haline geldi. Bütün Avrupa ve diğer liderlerden istediğim, zor durumda olan bu insanlara şefkat ve cömertlik gösterin, aksi durumda korumasız olan bu insanların hayatları tehlikede olacak. Onları reddetmemek, canlarını kurtarmak için destek vermek önemli. Evlerini terk etmek durumunda kalan insanlara bir çeşit patika, yol açmak lazım. Eylül ayında bu sorunu küresel çapta ele alacağız.”

BM Barış Gücü içerisindeki cinsel istismarların da sorulduğu Ki-Moon, “cinsel şiddete karşı, hem genel sekreter olarak kendisi hem de genel anlamda BM’nin sıfır tolerans gösterdiğini söyledi. Cinsel şiddet iddialarının kendisini çok üzdüğünü belirten Ki-Moon, “bir tek iddia çok bile önemli, çok ciddidir. Emin olunuz ki her nereden bu iddialar gelirse bunun araştırılması sağlayacağız. Ve cinsel şiddetten etkilenen kurbanlara her türlü desteği sağlayacağız. Bunun için özel bir fon kurdum. İnsan hakları ve insan onuru bizim için bir numaralı önceliği olan konulardır” diye konuştu.

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde bulunan BM Barış Gücü ve Fransız askerlerinin 2013 -2015 yılları arasında yüzlerce kadına cinsel şiddet uygulandığı iddia ediliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir