İsveç’te Kuzey ışıklarının izlenebileceği yerler ve zamanlar

[ad_1]

Özel haber – Kuzey ışıklarını birçok insan merak eder, görmek ister. Her sene binlerce insan kuzey ışıklarını görmek için İsveç, Finlandiya, Norveç, İzlanda, Grönland gibi ülkelere seyahat ediyor. Fakat kuzey ışıklarını az sayıda insan görebiliyor.

Kuzey ışıkları teknik olarak, 60 ile 72 paralelleri arasında görülebilir. Fakat hava şartları, konaklama gibi bazı problemler kuzey ışıklarını görmeyi zorlaştırıyor.

Foto: Martin Str, Pixabay

İsveç’te Umeå’dan itibaren kuzey ışıklarının teknik olarak görülmesi mümkün ancak, Umeå ve civarı “en iyi şekilde” görülebilecek yerler değil. Daha kuzeye gitmek gerekiyor.

İsveç’te en iyi nerelerde görülür?

Foto: Martin Str, Pixabay

İsveç’te kuzey ışıklarının en iyi görülebileceği yerler İsveç’in en kuzeyi. Abisko, Björkliden, Jukkasjärvi, Kiruna, Luleå, Tornedalen gibi en kuzeydeki yerleşim yerleri, İsveç’te izlemek için en iyi yerler.

Hangi tarihlerde görülür?

Kuzey ışıkları İsveç’te eylül ayının ortalarından, mart ayının sonlarına kadar izlenebilir.

Hava şartları

Kuzey ışıklarını net görebilmek için hava şartları da önemli. Havanın bulutsuz ve açık olması gerekiyor. Kuzeyde herhangi bir şehre gitmeden önce hava tahminlerine bakılabilir. Elbette hava tahminleri her zaman tutmayabiliyor, fakat kuzeyde kalma süresi biraz uzun tutulabilirse, kuzey ışıklarını görme ihtimali de artar.

Konaklama

Kuzey ışıklarının görülebildiği yerleşim yerlerinde çeşitli oteller var. Bunlardan bazıları “buz oteller”. Ayrıca internet üzerinden kısa bir araştırma yaparak evini kiraya vermek isteyen insanlara ulaşıp ev de kiralanabilir.

Nasıl gidilir?

Foto: Martin Str, Pixabay

İsveç’in kuzey şehirlerine tren veya uçakla gidilebilir. Ayrıca araç kiralamak da bir alternatif.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir