İsveç’te, mülteci akınına bağlı olarak insan kaçakçılığı arttı

İsveç’in başlattığı sınır denetimleri ve kimlik kontrollerinden sonra mülteci akını azalmış gözükse de, bu akına bağlı olarak insan kaçakçılığı suçunun adeta hortladığı ifade ediliyor.

Basına bilgi veren İsveç polisi, mültecilerin ülkeye girmek için değişik arayışlara girdiklerini belirtiyor. İsveç sınır polisi ve Güney Bölgesi polisinin, her yıl yaklaşık 20 civarında insan kaçakçılığı dosyası ile uğraşıyorken; 2015 yılında bu rakamın 105’i bulduğu kaydediliyor. Bu dosyaların çoğunun da, güç dalgasının ilk vurduğu sonbahar aylarında gerçekleştiği dile getiriliyor.

Polis kayıtlarına göre; insan kaçakçılığı üzerine 2015 yılında 9 Eylül ila 31 Aralık arasında 64 ön inceleme başlatıldı. 2016 yılında, 1,5 ay içerisinde 24 ön incelemenin yapıldığı kayıtlara geçti.

İNSAN KAÇAKÇILIĞI İÇİN ÖZEL BİRİM

İsveç’teki insan kaçakçılığı sorunu hakkında basına bilgi veren Güney Bölgesi polis basın sözcüsü Eva-Gun Westford; bu suçu işleyenlerin çeşitlilik arz ettiğini söylüyor. Westford, insan kaçakçılığı işini; kimilerinin idealizm adına yaparken, kimilerinin de örgütlü olarak para amacıyla gerçekleştirildiğini vurguluyor.

Malmö şehri, Danimarka’nın Kopenhag şehri ile sınır durumda ve bir köprü ile birbirine bağlanıyor, mülteci geçişleri de en çok buradan gerçekleşiyor.

Bu sınır bölgesinde İsveç polisi insan kaçakçılığı ile mücadele ve ön araştırma için ‘Alma’ isimle özel bir çalışma birimi oluşturdu. Bu özel birim, insan kaçakçılığına dair ön araştırma yaparak oluşturdukları dosyaları sınır polisine iletiyor.

Bu özel birimin işleyişi hakkında basına bilgi veren sözcü Westford, bütün bu kontrollere rağmen insan kaçakçılığı suçu oranının azalmak yerine artış gösterdiğini vurguluyor. Polis sözcüsü, havaların ısınması ve buzların çözülmeye başlamasıyla birlikte bu suç oranının daha da artacağını tahmin ettiklerini ekliyor. İrfan Güzelyurd

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir