İsveç’te bu yılda rekor sayıda boğulma vakası yaşandı

İsveç’te bu yıl rekor sayıda insanın suda boğularak can verdiği kaydedildi. Ülkede haziran ayının sonu itibariyle denizlerde ve göllerde serinlemek isteyen 61 kişinin boğularak hayatını kaybettiği belirtildi. İsveç Cankurtarma Birliği’nin (Svenska Livräddningssällskapet, SLS) açıklamalarına göre bu rakam geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 30 oranında arttı.

Kış aylarında buz tutan göllerin üzerinde yürürken buzun kırılmasıyla yaşanan boğulmaların yanı sıra, sıcak yaz havasının da bu sayının artmasında etkili olduğu ifade edildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan SLS yetkilisi Anders Wernesten, son günlerde neredeyse her gün bir veya bir kaç boğulma vakası yaşandığını belirterek, “insanlar genelde gereksiz risk alıyorlar. Yüzme yeteneklerini olduğundan büyük görüyorlar. Bir gölü bir baştan bir başa yüzerek geçeceklerini düşünüyorlar. Ama maalesef bir kısmı yorulup boğulabiliyor” dedi.

Bu hafta boğulanlar arasında Afganistan’dan ülkeye sığınan bir mültecinin olduğu da bildirildi. Afganlı mültecinin Råneälv nehrinde, yüzme bilmeyen arkadaşını kurtarmaya çalışırken boğulduğu belirtildi.

Boğulanların yüzde 80’nin erkek olduğu da kaydedildi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir