İsveç’ten 11 üniversite ‘Dünyanın en iyi 500 üniversitesi’ arasında…

The Academic Ranking of World Universities (ARWU), her yıl düzenli olarak açıkladığı dünyanın en iyi 500 üniversiteleri sıralamasının bu yılki sonuçlarını yayınladı. Listeye İsveç’ten 11 üniversite girerken, listede Türkiye’den sadece İstanbul Üniversitesi yer aldı.

2003 yılından bu yana ‘Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi’ni seçen ARWU’nun listesinde ilk sırayı, her yıl olduğu gibi bu yıl da Harvard Üniversitesi aldı. ABD listeyi domine etti. En iyi 500 üniversite arasında ilk 20’de 16 tane ABD üniversitesi yer aldı.

İsveç üniversiteleri arasında en iyi dereceyi 48’inci sırada yer alan Karolinska Tıp Üniversitesi alırken, Uppsala Üniversitesi 61’inci, Stockholm Üniversitesi de 77’inci oldu. Lund ve Göteborg Üniversiteleri ilk 200, KTH ve İsveç Tarım Bilimleri Üniversitesi ilk 300; Chalmers Teknoloji, Linkoping ve Umea üniversiteleri ilk 400; Stockholm Ekonomi Üniversitesi ise ilk 500 üniversite arasına girdi. İstanbul Üniversitesi de ilk 500 arasına kendisine yer buldu.

Liste, çeşitli kriterlere göre belirleniyor; bunlar arasında en önemli göstergelerin eğitim kalitesi, mezunların işe girme oranı ve etkinlik olduğu belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir