İsveç’ten Danimarka’ya tepki

Danimarka’da hükümetin mülteci kabul etme anlaşmasını askıya alması komşu İsveç’in tepkisine neden oldu. İsveç Adalet ve Göçmen Bakanı Johansson, “Bu kararı çok hatalı buluyorum. Bir an önce bu karardan dönmeleri lazım.” dedi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon da Danimarka’nın kararına tepki göstermişti.

İlgili haber….

Danimarka mülteci almayacak

Birleşmiş Milletler Sözleşmesi gereği her yıl belirli sayıda mülteci kabul etmesi gereken Danimarka artık mülteci almayacağını açıkladı. Söz konusu karar uluslararası insan hakları savunucularının tepkisine neden oldu.

Danimarka’da aşırı sağ tarafından desteklenen Liberal Parti hükümeti mülteciler konusunda sert politikalarına devam ediyor. Mülteci yasasını sertleştiren hükümet şimdi de artık yeni mülteci almayacağını açıkladı.

Danimarka Hükümeti Birleşmiş Milletler kotasından her yıl kabul ettiği yaklaşık 500 kişilik sığınmacı alımını süresiz olarak durdurdu.

Konuyla ilgili olarak Politiken Gazetesine konuşan Danimarka Entegrasyon Bakanı Inger Støjberg Danimarkanın tamamen sığınmacılarla dolu olduğunu belirterek ”Danimarka’ya çok fazla sığınmacı başvurusu oldu. Şu anda tamamen doluyuz. Bu nedenle böylesi radikal bir kararı almak zorunda kaldık” dedi. bahar.dk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir