Kış alerjisine dikkat!

Burnunuz sürekli tıkanıyor, gözleriniz kaşınıyor ve başınız patlarcasına ağrıyorsa kış alerjisine yakalanmış olabilirsiniz. Yaz aylarında alerji sorunu yaşamayan çok sayıda insan kışın bu sıkıntı ile karşılaşıyor.  Çünkü, kış boyunca kapalı ortamlarda geçirilen fazla zaman sebebiyle, yaz aylarına göre çok daha fazla küf, toz ve evcil hayvan kepeklerine maruz kalınıyor. Bu durum, kış alerjisinden kaçmak isterken dışarıda dolaşıp soğuğa bağlı hastalıklara yakalanmanıza yol açmamalı. Popüler dergi, kışın evinizde oturup, öksürük ve hapşırıktan uzak durmanın basit yöntemlerini şöyle sıraladı:

Yatak odanızın hijyenini artırın

Yatak odanızda toz maytlarından etkilenmeyen yatak, çarşaf ve yastık kılıfı kullanın. Kılıflarınızı sıklıkla yıkayın, yastıklarınızı havalandırın. Yastık çarşafları ve nevresimlerinizi yüksek ısıda yıkayıp kurutun.

Evinizin havasını nemlendirin

Evinizdeki kuru havayı teneffüs etmek alerjinizin daha kötüleşmesine sebep olur. Burun yollarını kurutur, kaşındırır ve iltihaplanmasına neden olur. Bu nedenle evinizdeki havayı nemlendirin.

Tuzlu su spreyi kullanın

Burun yollarınızı nemlendirmek için özellikle yatmadan önce tuzlu su spreyi kullanabilirsiniz. Böylece burnunuzdaki alerjenlerden kurtulursunuz ve uyurken onlar burnunuza yapışıp kalmaz. Rahat bir uyku çekersiniz.

Evi daha fazla süpürün

Ev için en ideal olanı odalarınızda halı bulundurmamaktır. Fakat halıdan vazgeçemiyorsanız onları daha fazla süpürmelisiniz. Böylece halınızın üzerindeki ölü deri kalıntıları ve toz maytlarıyla birlikte yaşamak zorunda kalmazsınız.

Böcekleri engelleyin

Evinizde böcek varsa bunların yaşadığınız yere girişini engelleyin. Böcekler özellikle bazı alerjik bünyelerde astım belirtilerine yol açabilir.

Evcil hayvanınızın tüylerine dikkat

Evinizde kedi köpek bakıyorsanız sık sık banyo yaptırın ve tüylerini fırçalayın. Böylece içerde fazla zaman geçirdiğinde kepeklerden uzak durursunuz. Kendiniz de sık sık banyo yapmayı ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir