Kuzeyde sigara ve alkol tüketimi alarmı

Kuzey ülkelerinden, Danimarka, İsveç, Norveç, Finlandiya ve İzlanda’nın ortaklaşa yaptığı araştırma, Danimarka’nın bu 5 ülke arasında en çok alkol ve sigara tüketen ülke olduğunu ortaya koydu. Danimarkalı kadınların da, diğer kuzey ülkeleri kadınlarına göre daha az yaşadıkları belirlendi.

‘Danimarka mutluluk madalyonu’nun diğer yüzünü gösteren araştırma sonucu Danimarka Gıda Kurumu’nu alarma geçirdi. Kurum yetkilileri, araştırmanın ülke insanının ortalama uzun yaş oranının ve sağlıklı yaşam standartlarının tehdit altında olduğuna işaret ettiğini vurguladı.

Araştırmarya göre, kuzey ülkelerinde her 5 kişiden biri sigara tüketiyor. 7 kişiden biri ise günlük sigara tiryakisi. Danimarka’da günlük sigara tüketim oranı, yüzde 21. Bu oran, diğer kuzey ülklerinde ortalama 9 ila 18 arasında.

Danimarka genelinde haftalık 2,5 defa alkol tüketilirken, bu oran İsveç, Norveç, Finlandiya ve İzlanda’da ortalama, 1,2 ve 1,6. Ayrıca Norveç hükümetinin geçtiğimiz hafta yayınladığı ‘2016 Uyuşturucu Raporu’ isimli araştırmada, her Danimarkalıdan 1’inin 2008’den 2015’e kadar herhangi bir tekel bayiden aldığı alkol oranı, 9 litre. Norveç’te bu oranın 6,8’den 6 litreye düştüğü açıkladı.

Columbia Üniversitesi’nin Earth Institute’sü ile Sustainable Development Solutions Network (SDSN) kurumunun ortaklaşa yaptığı araştırmada gelir seviyesi, kadın erkek eşitliğini sağlama ve çevreye verilen önem gibi farklı kriterler dikkate alındı.

Danimarka, birinciliği İsviçre’nin elinden aldı

Alkol ve sigara tüketiminde listede ilk onda kuzey ülkelerinin ağırlığı görülüyor. Buna göre ilk on şöyle oluştu: Danimarka, İsviçre, İzlanda, Norveç, Finlandiya, Kanada, Hollanda, Yeni Zelanda, Avustralya ve İsveç oldu. Danimarka, listenin geçen yılki sıralamasında İsviçre ve İzlanda’nın arkasında üçüncü sırada yer almıştı.

HÜSREV GÜLEÇ-OSLO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir