Löfven, İsveç’in yeni kabinesini açıkladı; Baylan’a artı görev verildi

İsveç’te azınlık hükümeti ortağı Yeşillerin eşbaşkanı ve aynı zamanda Başbakan yardımcısı, İklim ve Çevre Bakanı olarak da görev yapan Åsa Romson ile Şehircilik ve İskan Bakanı Mehmet Kaplan’ın geçtiğimiz haftalarda görevlerinden istifa etmesi ile gündeme gelen kabine değişikliği bugün gerçekleşti.

Başbakan Stefan Löfven, kabineye üç yeni bakan alırken, bir kaç tanesine de artı görevler verdi.

isabella Lovin

Åsa Romson’un yerine partine eşbaşkanlığına seçilen Dış Yardım ve Kalkınma Bakanı Isabella Lövin, önceki vazifesini korumasının yanısıra, Åsa Romson’un Başbakan Yardımcılığı ve İklim Bakanlığı görevlerini de üstlendi.

IMG_1871

Romson’un Çevre Bakanlığı pozisyonuna da kabineye yeni katılan Yeşiller Partili Karolina Skog atandı.

IMG_1824

22 üyelik eski kabinede Şehircilik ve İskan Bakanlığı yapan ve geçtiğimiz aylarda istifa eden Türk asıllı Mehmet Kaplan’ın yerine yine Yeşiller Partisi’nden Peter Eriksson getirildi.

ibrahim baylan

Enerji Bakanı İbrahim Baylan’a artı bir görev verildi.  Baylan aynı zamanda Politika Koordinasyonu Bakanı (bakanlıklar arası koordinasyon) oldu. Mardin Asurilerinden 43 yaşındaki İbrahim Baylan, 2004 yılında Göran Persson’nun başbakanlığı döneminde, Okul Bakanlığı görevini yürütmüştü.

IMG_1924

Yeni kabinede Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı pozisyonu oluşturuldu. Bu göreve de Sosyal Demokrat Partili Ann Linde getirildi.

Ticaret ve İnavasyon Bakanı Bakanı Mikael Damberg’e de düşük vasıflı, eğitimsiz insanlara yönelik istihdam alanları oluşturma görevi de verildi.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir