Londra’ya Müslüman belediye başkanı seçildi

İngiltere’de geçen Mayıs ayındaki genel seçimin ardından İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda bölgesel parlamentoları ile birlikte Ada genelinde 124 bölgenin belediye meclisi ve başkent Londra dâhil birçok kentin yeni belediye başkanlarını belirlemek için dün sandık başına gidildi.

Başkentte devam eden sandık sayımlarından gelen resmi olmayan sonuçlara göre ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin adayı Sadık Khan, Londra’nın ilk Müslüman belediye başkanı olmaya çok yaklaştı. Henüz sandıkların yaklaşık yarısının sayıldığı kaydedilen belediye başkanlığı seçiminde, Pakistan asıllı Müslüman aday Sadık Khan’ın oyların yüzde 44,2’si ile en yakın rakibi iktidar Muhafazakâr Parti adayı Zac Goldsmith’i yüzde 9’luk farkla geçti. Ayrıca, YouGov araştırma merkezinin son yaptığı kamuoyu yoklamasına göre de Sadık Khan’ın belediye başkanlığına en yakın isim olduğu ifade ediliyor.

Sandıklardan çoğunluğundan Sadık Khan’ın çıktığı kesinleştiğinde hem İşçi Partisi Londra’nın yerel yönetimine geçecek hem de belediye başkanlığı görevini ilk kez bir Müslüman yürütecek.

Sandıkların henüz yarısı açılmasına rağmen açık ara oy farkı sebebiyle Khan’ın Londra Belediye Başkanlığı’na kesin gözüyle bakılıyor. Khan’a parti içerisinden ise şimdiden tebrik mesajları gelmeye başladı. İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, Twitter hesabından “Tebrikler. Seninle birlikte daha adil bir Londra oluşturmak için çalışmaya sabırsızlanıyorum” ifadelerini kullanırken, partinin eski lideri Ed Miliband ise “Tebrik ederim. Londra için mükemmel bir belediye başkanı olacaksın. Korku ve bölücü kampanyaların, olumlu vizyon ve asaletinle üstesinden geldin” dedi.

Londra’da son iki dönemdir Muhafazakâr Partisi’den belediye başkanlığını Türk kökenli Boris Johnson yürütüyordu. Johnson, belediye başkanlığı için adaylar açıklanmadan önce bir daha adaylığını koymayacağını belirtmişti. Ceren Kaynak

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir