Medyanın krizi ve geleceği

İnternetin hayatımıza girmesi dünyamızda birçok değişikliğe neden oldu. Sanırım medya sektörü internetin en çok etkilediği alanlardan biri oldu. Öyle ki artık gazeteci kimdir sorusu bile yeniden tartışmaya açıldı.

Çünkü bu çağda kimin elinde bir akıllı telefon varsa veya internete bağlı bir bilgisayara sahipse herhangi bir konu hakkında yazı yazabilir ve de bu yazıyı twitter, facebook vs. hesabında veya kişisel bloğunda yayınlayabilir. Bu yazı da dünyanın internet olan her yerinde kolaylıkla görülebilir ve de okunabilir. Aynı şekilde sıra dışı bir olaya şahit olan her hangi bir kişi de kolaylıkla haber değeri olan bu durum hakkında kolaylıkla bir fotoğraf veya görüntü çekebilir ve bunu ciddi bir zahmet ve külfete katlanmadan global bir platformda yayınlayabilir

Bu durum; profesyonel bir gazetecinin yaptığının, sosyal araçlara sahip gazetecilik eğitimi almamış her hangi bir kişi tarafından da, amatörce de olsa yapabilmesi demek. Yeni medyanın ortaya çıkardığı bu realite ister istemez gazetecilik mesleğini tabiri caizse kitlesel bir amatörlük seviyesine düşürüyor diyebiliriz. Diğer bir ifadeyle gazetecinin temel fonksiyonu olan, haber değeri olan bir olayı yazı, foto veya görüntü ile tespit ve de yayınlama işi herkesin, yüksek kalite de olmasa da, rahatlıkla yapabileceği bir işe dönüştü. Dolayısıyla daha önce nadir, eğitimli kişilerin yapabileceği bir iş olan gazetecilik, herkesin rahatlıkla yapabildiği, yapma imkanına kavuştuğu bir iş oldu. Buradan gazetecilik işi eski değerini veya önemini kaybetti sonucu çıkarmak yanlış olmaz sanırım.

Bu konuya bir örnekle şöyle bir izah da getirebiliriz. Elmas neden değerlidir ve fiyatı yüksektir? Tabii ki nadir bulunduğundan dolayı. Diğer taraftan günümüz dünyasında suyun fiyatının elmasa nispeten hayli ucuz olduğunu görüyoruz. Niçin? Çünkü çağımızda suyu bulmak kolay ve ona ulaşma imkanı çok. Halbuki su insan için hayatidir ve insan susuz uzun süre yaşayamaz. Elmas ise hayatımızda hiç olmasa da canlılığımızı devam ettirebiliriz. Buna rağmen elmasa daha fazla fiyat biçiyoruz.

Kısaca toparlarsam internetin sağladığı imkanlarla ortaya çıkan yeni medya profesyonel olarak gazetecilik yapanlara artık nadirattan olma özelliğiniz, profesyonel imtiyazlarınız bitti şeklinde mesaj veriyor. Çünkü artık herkes ekstra bir masrafa katlanmadan yazı, foto, görüntü üretebiliyor ve de yayınlayabiliyor.

Burada konu mesleki bir rekabet konusu değil. Burada bir eskime, modası geçme , kullanılmaz hale gelme durumu söz konusu. Yeni medyanın neden olduğu bu yeni gerçeği, gelişmeyi anlama konusunda ise genellikle en sona maalesef profesyonel gazeteciler kalıyor. Bu da onlarda kendini yeniden tanımlamaya ve de yer yer de iç hayal kırıklığına dönüşüyor.

Hayatımızda ilk önce yazılı basın vardı, daha sonra yazılı basına rekabet edici unsurlar olarak radyo ve televizyon geldi. İnternet ise medya hayatına yeni bir rekabetçi olarak girmedi. İnternet, medya dünyasında sanal dünya dediğimiz tamamen yeni bir ekosistem meydana getirdi. Ve eski medya araçlarını tamamen kullanılmaz hale getirme yolunda hızla ilerliyor.

İyi haftalar diliyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir