Mideniz yanıyorsa bunları yapın

Mide yanması günümüzün çok sık rastlanan sağlık sorunlarından biri. Son 10 yılda mide yanması şikâyetleri neredeyse yüzde 50 oranında arttı. Son derece rahatsız edici bu sağlık sorunundan kurtulmak için doktora gitmeden yapacaklarınız var.

İşe yastığınızın yükseltmekle başlayın. Alçak yastıkta uyumak mide yanmanızı kötüleştirir. Taze zencefili tüketin. Zencefili yiyeceklerinize ekleyebilir ya da çayınızda kullanabilirsiniz. Zencefil mide yanması için çok yararlıdır. Asidik reflü için en iyi yiyeceklerden biridir ve iltihap karşıtıdır, mide-bağırsak hastalıkları için vazgeçilmez bir gıdadır.

Mide yanmasını hafifletmenin bir diğer yolu, onu tetikleyen yiyecekleri azaltmak veya tamamen kesmektir. Mide yanmanızı neyin tetiklediğini belirleyin, onları tüketmeyin. Yediklerinizin yanı sıra, giydiklerinizde mide yanması üzerinde etki yapar. Unutmayın dar giysiler mide yanması sorununu artırır. Rahat nefes alacağınız bol giysileri tercih edin.

Asit seviyesini düşürmek için faydalı bir öneri de hızlı şekilde çok yemek yemekten kaçınmaktır. Bir oturuşta fazla yemek yerine sadece bir miktar doyana kadar yiyin. Yemeklerinizi oturarak yiyin ve hızlı şekilde tüketmeyin. Yemekten sonra hemen uzanmayın. En az 2-3 saat ayakta kalın. Bir bardak dolusu suyun içine çok az karbonat ekleyip için.  Karbonatlı su midenizdeki asitle savaşacaktır.

Yemekten hemen sonra egzersiz olmaz

National Center for Biotechnology Information dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, sakız çiğnemek yutkunma sıklığını artırır ve böylece mide yanmanız azalır. Yemekten sonra yarım saat şekersiz sakız çiğnemek asidik reflüyü engeller. Yemekten hemen sonra yapacağınız egzersiz mide yanmasına yol açar. 2 saat içinde egzersiz yapmayın. Dolu mideyle egzersiz yapmak asidik reflüye neden olur.

Siyah meyan kökü tüketerek mide yanmanızı azaltabilirsiniz. Meyan kökü; mide ülserleri, mide yanması, kolik ve mide yolunun iltihaplanması gibi çeşitli sindirim sistemi tedavilerinde kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir