‘Mültecilere üniversite imkânı sağlansın!’

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Harriet Wahlberg, iltica başvuru süreci devam etmekte olan mültecilere üniversite okuma imkânı sağlanmasını önerdi.

Ülkenin önde gelen gazetelerinden Dagens Nyheter’de meslektaşı Annika Ponten ile beraber bir makale kaleme alan Başkan Wahlberg, ‘Yüksek eğitim almak isteyen bir mülteci, okuyabilmek için oturum iznini beklemek zorunda ve bu süreç uzun sürüyor. Bu bekleme sürecinde boşa giden zamanı mülteciler üniversite okuyarak değerlendirebilirler.’ şeklinde fikrini beyan etti. ‘ Üniversiteye giden bir mülteci dil öğrenebilir, kendine bir çevre oluşturabilir, kendine olan güvenini kazanabilir’ şeklinde yazısına devam eden Wahlberg, ‘üniversite eğitimi bir mülteciyi iş piyasası için cazip bir hale getirebilir. Bundan hem bizim ülkemiz hem de dünya kazançlı çıkar.’ şeklinde düşüncesini ifade etti.

İsveç’in bilgi merkezli bir toplum olduğuna dikkat çeken Wahlberg, ‘mülteciler bu anlamda ülkemize katkıda bulunabilir çünkü İsveç küçük bir ülke ve dünya ile rekabet edebilmek için tamamen eğitime ve araştırmaya ihtiyacı var.’ şeklinde fikrini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir