Norveç eski başbakanı da ABD’de pasaport kontrolüne takıldı

Norveç’in eski başbakanlarından Kjell Magne Bondevik de ABD’ye girirken pasaporturdaki İran damgası nedeniyle pasaport kontrolüne takıldı

Norveç’in eski başbakanlarından Kjell Magne Bondevik te Çarşamba günü Washington Havalimanı’nda pasaportundaki İran damgası nedeniyle pasaport kontrolünde alıkonuldu.

Diplomatik pasaport taşıyan Hıristiyan Halk Partili Kjell Magne Bondevik bir saat boyunca pasaport polisi tarafından sorgulandıktan sonra ABD’ye girişine izin verildi.

Geçtiğimiz hafta, ABD Devlet Başkanı Donald Trump, imzaladığı kararname ile aralarında İran’ın da olduğu İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi 7 ülkenin vatandaşlarına ABD’ye geçici olarak giriş yasağı getirmişti.

Kjell Magne Bondevik ABD pasaport kontrolünce durdurulmasını kışkırtıcı olarak değerlendirerek ‘‘Sorgulama bir saat sürdü. Bir saat boyunca İran’a niçin gittiğimi, ABD’ye seyahatimin nedenini sorup durdular. ABD’ye defalarca resmi ziyarette bulunmuş eski bir başbakandan korkmaları için bir neden yoktu. Terör korkusunu anlayabiliyorum. Ancak bütün etnik gruplara bu şekilde davranamazsınız. Son on yılda çok şey ileriye gitti. Ancak bu davranış bazı büyük ülkelerin otoriter liderlerce yönetildiğini görmek endişe yaratıyor’’ diye konuştu.

Eski başbakan Kjell Magne Bondevik’e sorgulamasının ardından Donald Trump’ın da katıldığı kilisede yemekli sabah ayin toplantısına katılmak için geldiği ABD’ye girmesine izin verildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir