Norveç’te önde gelen siyasi partilerin gençlik kollarından hükûmete çağrı: Uygurlara baskı uygulayan Çin’le anlaşmaları iptal edin

[ad_1]

Norveç’te önde gelen siyasi partilerin gençlik kolları, Çin’in Uygurlara yönelik baskı politikası nedeniyle Pekin yönetimi ile olan normalleşme anlaşmasının iptal edilmesi ve serbest ticaret müzakerelerinin durdurulması çağrısında bulunan bir mektup imzaladı.

Norveç Uygur Komitesi, Norveç’teki Hong Kong Komitesi, Norveç Tibet Komitesi ve Norveç Tayvan Dostluk Derneği’nin 9 Şubat’a yayınladığı açık mektupta, Çin’in Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri nedeniyle Norveçli yetkililerden harekete geçme çağrısında bulundu.

Açık mektup, Norveç parlamentosunda temsil edilen dokuz siyasi partiden sekizinin gençlik kollarının imzasını içeriyor. Sadece sağ popülist İlerleme Partisi’nin gençlik örgütü mektubu imzalamadı.

Hükümete çağrıda bulunan mektupta, “Diktatörlüklere karşı çıkmadığımızda, onları meşrulaştırmaya ve güçlendirmeye yardım ediyoruz” ifadesi yer alıyor.

‘Hiçbir bir diktatörlük, Çin’in bugün sahip olduğu olduğu güce sahip olmadı’

İnsan hakları savunucuları ayrıca mektupta şu ifadelere yer verdi:

“Dünya tarihinde daha önce hiçbir bir diktatörlük Çin’in bugün sahip olduğu kadar ekonomik ve siyasi güce sahip olmamıştır. Bir serbest ticaret anlaşması yoluyla, sadece bu diktatörlüğün güçlendirilmesine değil, Norveç demokrasisinin zayıflatılmasına katkıda bulunuyoruz”.

Norveç Uygur Komitesi’nin Genel Sekreteri Adiljan Abdurihim, “Geleceğimiz ve savunduğumuz değerlerle ilgili bir soru” diyerek Çin ile ekonomik ilişkilerinin Norveç’in şartlarına göre olmalı diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir