‘Öğretmenlerden özür dilemeliyiz’

Göteborg Üniversitesi’nde görev yapan Profesör Jonas Linderoth,  ülkede eğitimin düştüğü kötü durumdan eğitimde öğretmenin rolünün zayıflatılması görüşünü savunan pedagoji anlayışının olduğunu belirterek öğretmenlerden özür dilenmesi gerektiğini belirtti.

Yeni bir eğitim ve öğretim yılının başladığı bu dönemde ülkenin önde gelen gazetelerinden Dagens Nyheter’de bir yazı kaleme alan Profesör Linderoth, ülkede eğitim düzeyinde yaşanan büyük düşüşün nedenlerini irdeledi.

1990’lar da aralarından kendisinin de bulunduğu pedagoji uzmanlarının eğitimde öğretmenlerin statüsünün düşürülmesini savunduğunu hatırlatan Profesör Linderoth, ‘ülkede eğitimin geldiği nokta itibariyle görüyorum ki hata yapmışız.’diye yazdı.

Ülkenin uluslararası Pisa yarışmalarında oldukça düşük puan almasının nedeninin 20-30 yıl önce etkili olmaya başlayan bu pedagoji anlayışının olduğunu savunan Linderoth, ‘o yıllarda geleneksel eğitim metotlarını yerden yere vurduk.  Bu metotların güç istismarı ve sıkı disiplin içerdiğini savunduk.  Netice olarak da öğretmenin eğitimdeki etkinliğini yavaş yavaş azalttık.’ şeklinde görüşünü dile getirdi.

‘Bütün bu olanlar araştırmacıların, sendikaların ve politikacıların gözü önünde oldu’ diyerek sözlerine devam eden Linderoth ‘fakat geldiğimiz nokta yanlış yaptığımızı gösteriyor, öğretmenlere zarar verdiğimiz gösteriyor. Dolayısıyla eğitime verdiğimiz bu zarardan dolayı hepimiz öğretmenlerden özür dilemeliyiz’ dedi.

Linderoth son olarak ülkede mevcut kaliteli öğretmenlerin mesleği terk ettiği, gençlerin de öğretmenlik mesleğine ilgi duymadığının altını çizerek bir an önce öğretmenlik mesleğinin itibarının yükseltilmesi çağrısı yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir