Özbek İmam’a suikast girişiminde bulunan zanlıya ömür boyu hapis cezası

İsveç’in Strömsund kentinde 2012 yılında Özbek rejimi karşıtı olarak bilinen imam Obid Nazarov’u öldürme girişiminde bulunan zanlı ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Güney Norrland Temyiz Mahkemesi’nde görülen davada Rus asıllı Özbek vatandaşı 37 yaşındaki Yuri Jukovski’in daha önce Östersund mahkemesinin verdiği 18 yıllık cezası değiştirilerek ömür boyuna çevrildi.

Östersund mahkemesinin kararını Başsavcı “zanlı bir ülke ozbek imam(Özbekistan) tarafından sadece infaz için gönderiliyor, müebbet hapis cezasına çarptırılmalıydı” diyerek temyiz etmişti.

Güney Norrland Temyiz Mahkemesi, ellerinde Özbekistan hükümeti tarafından gönderildiğine dair delil bulunmasa da zanlının yurt dışından biri ya a birileri tarafından imamını öldürmek üzere gönderildiğinin sabit olduğunu ve saldırı sonucu imamın yaşamını kaybetmemesine rağmen, ağır şekilde yaralanması nedeniyle eylemi cinayet gibi değerlendirdi ve alt mahkeme tarafından verilen 18 yıllık hapis cezasını ömür boyu hapse çevirdi.

Özbek İmam Obid Nazarov, 22 Şubat 2012 tarihinde İsveç’in kuzeyindeki Stromsund şehrinde yaşadığı apartman dairesinde Jukovski’nin açtığı ateş sonucu başından ağır yaralanmıştı. 57 yaşındaki imam Nazarov halen ciddi sağlık sorunları ile tedavi görüyor.

Olaydan sonra kayıplara karışan 37 yaşındaki Jukovski, bu yıl 25 Ağustos’ta Rusya yakalanmış ve İsveç’e iade etmişti.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir