Paris’in bazı sokaklarında alkol tüketimi yasaklandı

[ad_1]

Koronavirüs pandemisinin sarstığı Avrupa Birliği ülkelerinin ekonomilerinin birkaç yıl içinde toparlanması bekleniyor. Ekonomi İsveç’te geçen sene yüzde 2.9, Finlandiya yüzde 3.1 daraladı. Ekonomik daralma geçen sene AB genelinde yüzde 6.3 oldu.

Avrupa Birliği istatistik ofisi Eurostat’ın son tahminlerine göre 2020 yılında yüzde 6,8 daralan Euro Bölgesi ekonomisi 2021 ve 2022’de yüzde 3,8 oranında büyüyecek. Bu büyümenin İsveç’te bu sene yüzde 2.7, Finlandiya’da 2.8 olması tahmin ediliyor.

Covid-19 aşılarının yaygınlaşması ve koronavirüs kısıtlamalarının azalması ile Avrupa Birliği ekonomisi beklenenden daha hızlı toparlanacak. Bazı üye ülkeler 2021’de kayıplarını kapatırken diğerlerinin kriz öncesi seviyelere gelmek için 2022’yi beklemesi gerekecek.

Geçen yıl yüzde 6,3 küçülen Avrupa Birliği ekonomisinin ise bu yıl yüzde 3,7 gelecek yıl yüzde 3,9 büyümesi bekleniyor.

Son açıklanan tahminlere göre Letonya, Litvanya, Lüksemburg ve Polonya bu yıl içinde Covid-19’un ekonomik etkisini tamamen atlatmış olacak. Finlandiya ve İsveç ise salgın öncesi seviyelere yaklaşacak.

Öte yandan Almanya, Fransa, Belçika, Portekiz, Danimarka, Malta, Bulgaristan, Macaristan ve Romanya’nın bu yılki büyümeleri geçen seneki kayıplarını telafi etmeye yeterli olmayacak. Şu anki tahminlere göre tamamen düzelmeleri 2022 yılına sarkacak.

Geçen yıl ekonomilerinde sırasıyla yüzde 11, yüzde 10 ve yüze 8,8 kayıp yaşayan İspanya, Yunanistan ve İtalya’nın düzelmesi ise çok daha uzun bir zaman alacak.

Geçen yıl Avrupa Birliği içerisinde büyümesini sürdüren tek ülke çok uluslu tıbbi ekipman, ilaç ve bilişim şirketlerine ev sahipliği yapan İrlanda oldu. Ada ülkesi 2020 yılında yüzde 3 büyümeyi başardı.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir