Peynir Pazarı ya da Alkmaar [GALERİ]

Hollanda’nın kuzey şehirlerinden Alkmaar’ın ismi bataklık, göl, gölet anlamına gelse de tarihi kent, günümüzde ‘Peynir Pazarı’ olarak tanınıyor. Şehirdeki peynir pazarının, 1365 yılından bu yana kurulduğu söyleniyor. İlk peynir loncasının 1593 yılında kurulduğu da kayıtlarda geçiyor.

Waagplein denilen bölgede, demir parmaklıklarla çevrelenmiş alanda kurulan peynir pazarı Nisan-Eylül ayları arasında her Cuma günü saat: 10.00-12.30 arasında kuruluyor. Yani, şehri ziyaret edecekler özellikle Cuma günlerini Alkmaar’a ayırıp peynir pazarı kültürünü izlemeli. Peynir pazarını ziyaret ettiğinizde, peynir taşıyıcılarını görebilirsiniz ki bunlar ilginç kıyafetleriyle ilgi çekiyor. 1593 yılından bu yana devam eden peynir taşıyıcıları loncasında, bir başkan ve otuz üye bulunuyor. Başkan, turuncu renkli şapkasıyla ve şık bastonu ile diğerlerinden ayrılıyor.

Peynirler, sabah saat 07.00’de alana getiriliyor ve sayıları 800-900 civarında olan peynirler uzunlamasına, şeritler halinde yerlere serilmiş bezler üzerine yerleştiriliyor. Üst üste iki katlı yerleştirilen peynirlerden, özellikle turuncuya kaçan renkleriyle kocaman Gouda peynirleri ilgi çeker. Yılda, yaklaşık 300 bin civarında turist çeken bu tören saat 10.00’da başlıyor. Tören, zil çalarak başlıyor. Zil peynir konseyinin o günlü en ünlü davetlisi tarafından çalınıyor. Daha sonra törenin tarihçesi, peynirin Hollanda için önemi, uzun uzun anlatılan konuşma yapılıyor. Bu sırada şık giyimli konsey üyeleri ve alıcılar alanda dolaşır. Teftiş kurulu, peynirleri incelerler. Peynirlerden parçalar alırlar, rengine bakarlar, koklarlar, yağ ve nem oranı hakkında notlar tutarlar. Kalite onayından sonra kilo başı fiyat konusunda anlaşma yapılır.

PEYNİR MÜZESİ, KANALLAR, DEĞİRMENLER

Şehir merkezinde bir de Peynir müzesi bulunmaktadır. 1983 yılında kurulan müzenin koleksiyonunda, süt ürünlerinin üretimiyle ilgili film ve görüntüler ile resimler sergilenmekte. Kenti gezerken, Hollanda’nın birçok şehrinde olduğu gibi, antik dönemden kalma kanalları yel değirmenlerini ziyaret etmek mümkün.

MURAT KANİ, ALKMAAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir