‘Pippi’ yazarının evi müze oldu

İsveçli dünyaca ünlü çocuk kitapları yazarı Astrid Lindgrens’in evi müze oldu.

Dünya’nın daha çok “Uzun Çoraplı Kız Pippi” (Pippi Långstrump) kitabıyla tanıdığı Astrid Lindgrens’in Stockholm Dalagatan’da bulunan bir dört odalı apartman dairesi, müze olarak ziyaret açıldı. Lindgrens’in 1941 yılından hayata gözlerini yumduğu 28 Ocak 2002 yılına kadar yaşadığı evde, yazarın özel ve meslek hayatına dair kesitler sunuluyor.

Astrid Lindgren Derneği Başkanı Kjell Bolund, Lindgren’in öldüğü 2002 yılından bu yana eve neredeyse hiç dokunulmadığını belirterek, evde 1950’ler ve 60’ların havası olduğunu söyledi.

Evin aynı zamanda yazarın çalışma ofisi olduğunu kaydeden Bolund, “burada okumalar yaptı, binlerce mektup yazdı ve aynı zamanda çalıştı” dedi. Astrid Lindgrens Evi’nin 15 gönüllü rehberinin olduğunu da kaydeden Bolund, evin sadece önceden randevu alarak gezilebileceğini bildirdi.

Yazdıkları içerde ve sınırların ötesinde milyonlarca insan tarafından zevkle okunan Lindgrens’in Uzun Çoraplı Kız Pippi’nin yanısıra Baş Dedektif Blomkvist, Şamatalı Köy’ün Çocukları, Avare Rasmus, Mio Benim Mio’m, Aslan Yürekli Kardeşler ve Haydudun Kızı Ronja gibi milyonlarca baskı yapmış toplam 88 kadar kitabı bulunuyor. Dünya genelinde 100’ün üzerinde dile çevrilen Lindgrens’in eserleri; çok sayıda filme, teatral oyunlara da uyarlandı.

https://www.haberisvec.com/yazar/7040-menaf-alici-isvecin-masalci-ninesi-astrid.html

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir