Polise ihbar edildi, Pokemon oyuncusu çıktı

Stockholm’ün güneyinde bulunan Kärrtorp’da dün akşamüstü polise şüpheli bir kişinin spor alanlarının civarında göründüğü ihbarı yapıldı. Olay yerine giden polis, silahlı bir şüpheli sanılan kişinin Pokemon Go adlı sanal oyunu oynayan bir kişi olduğunu görünce şaşırdı.

Geçtiğimiz hafta dünyada sadece üç ülkede piyasaya çıkan cep telefonu oyunu Pokemon Go, ülkede henüz piyasaya sunulmamasına rağmen şimdiden İsveç’te de etkisini göstermeye başladı. Değişik yollarla, arttırılmış gerçeklik (Augmented Reality-AR) teknolojisiyle çalışan bir cep telefonu uygulaması olan Pokemon Go’yu akıllı telefonuna indirmeyi başaran bir oyun sever, kendini oyuna fazla kaptırınca çevresindekilerin dikkatini çekti. Pokemon Go oyuncusunun tuhaf hareketlerinden şüphelenen  bir kişi de polise Karrtorp’da silahlı şüpheli bir kişinin olduğu ihbarı  yaptı. Hemen olay yerine intikal eden polis ekipleri ise elinde silah yerine cep telefonu olan ve telefonu ile oradan oraya koşturan kişinin bir Pokemon Go oyuncusu olduğu ve sadece pokemonları yakalamaya çalıştığını tespit etti.

Söz konusu oyunda, oyuncuların telefonlarının kamera özelliğini kullanarak bulundukları ortamı tarayabildiği ve kamera görüntüsü üzerinde beliren Pokemonları yakalamaya çalıştığı belirtiliyor.

Kısa bir süre önce ve sadece birkaç ülkede piyasaya çıkan oyunun şimdiden twitter düzeyinde bir popülerlik yakaladığı bildiriliyor. Uzmanlar, oyuncuları sokaklarda hareket etmeye yönlendiren oyunun 12 yaş altı çocuklar tarafından yalnız oynanmamasını tavsiye ediyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir