Rekor sayıda mülteci İsveç’ten ayrıldı

İsveç’e sığınma başvurusunda bulunan rekor sayıda mülteci, gönüllü olarak ülkeyi terk etti.

İsveç Göçmen Bürosu’nun (Migrationsverket) en son yayınladığı raporuna göre, bu yıl İsveç’e sığınma başvurusu yapan 10 bini aşkın mülteci kendi rızası ile ülkeden ayrıldı. Bu rakamın içerisinde sığınma başvurusunu geri çekenlerin yanı sıra, başvuruları reddedilenlerin de olduğu kaydedildi. Gönüllü olarak ülkeyi terk edenlerin bilet ücretleri ödenirken, aynı zamanda yetişkin başına 30 bin kronluk destekte de bulunuldu.

İsveç’e yapılan yoğun göç akışını azaltmak için hükümet 1 Haziran’da yeni mülteci yasasını yürürlüğe koydu. Buna göre, başvurusu reddedilen mülteciler aldıkları konut yardımı ve günlük cep harçlığı haklarını kaybediyor. 2016 yılı içerisinde, şu ana kadar 2 bin 500 kadar sığınmacı bu haklarından yoksun bırakılırken, bunlardan ülkeyi terk edenlerinin sayısının 100 civarında olduğunun da altı çizildi.

İsveç’e 2015 yılında 163 bin mülteci sığınma başvurusunda bulundu. Hükümetin mülteci kabul politikasında yaptığı düzenlemelerle birlikte, sınırlarda kontrollerin yapılması ile bu sayı bu yıl 19 bin 270’e kadar düştü.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir