Rilke’nin Rusya seyahati, bir sergi üçlemesi. Mayıs ayında Almanya’nın Marbach kentinde açılan sergi İsviçre’de 15 Eylül-10 Aralık 2017 tarihleri ​​arasında Bibliotheque Nationale Bern’de ve Strauhof Zürih’de gösterime açık olacak. Sergi Şubat- Nisan 2018’de ise Rusya’da olacak.

Goethe’nin İtalya yolculuğu veya Hölderlin’in Yunanistan’a olan ilgisine benzer bir şekilde Rusya’nın ve bugünkü Ukrayna’nın keşfi, şair Rainer Maria Rilke (1875-1926) için belirleyici bir deneyimdi. Kişisel, sanatsal ve manevi. Şair 1899 ve 1900’de Rus asıllı Berlin’li şair Lou Andreas-Salomé ile bu ülkeleri iki kez ziyaret etti. Burada Tolstoy ile tanıştı. Rrusya’nın sanatından, tarihinden ve halkının dindarlığından çok etkilendi. 1899’da 2 ay, 1990’da 4 ay kaldığı Rusya ve bugünkü Ukrayna gezileri yirmi beş yaşındaki genç adam için gerçek bir şiirsel dönüşüme neden olmuştu. Rusya gezisinin etkisi hikayelerinde, makale ve mektuplarında ve günlüklerinde çok belirgindir. Rusya’ya taşınmayı istediği bile söylenir.

Rilke, ölümünden kısa süre önce “Benim için Rusya, yaşadığım büyük ve gizemli değerlerden biridir” demişti. Serginin sanat yönetmeni Thomas Schmidt’e göre “Rusya Rilke’nin şiirsel anavatanı.“

RİLKE’NİN ŞİİRSEL ANAVATANI’NDAN İZLER

“Rilke ve Rusya” sergisi, Rilke’nin Rusya hayranlığına tanıklık eden uluslararası koleksiyonlardan belgeleri ilk kez  bir araya getiriyor. Proje, çeşitli kurumların işbirliğiyle kuruldu: Marbach Deutsches Literaturarchiv (DLA), İsviçre Edebi Arşivleri (ALS), Zürih’teki Strauhof ve Rusya Federasyonu Devlet Edebiyatı Müzesi, Marbach DLA, Gernsbach’daki Rilke arşivleri, Göttingen’deki Lou Andreas-Salomé arşivleri, Puşkin Güzel Sanatlar Müzesi, Tolstoy Müzeleri gibi. Şairin torunları da sergi için arşivlerini açtı. Sergide günlükler, fotoğraflar, mektuplar ve diğer belgeler bulunuyor. Rilke’nin kitaplarından bazıları, defterleri, el yazmaları ve Leon Tolstoy, Leonid ve Boris Pasternak, Anton Chekhov’la yazışmalar, Leonid Pasternak’ın bir tablosu gibi toplam 280 belge ve 100 fotoğraf. Sergiyi ziyaret zaman alıyor. Okumak için çok şey var, günlükler, mektuplar, şiirler, el yazmaları, her türlü belge.

MODERN ÇAĞA REDDİYE

Rainer Maria Rilke 4 Aralık 1875’te Prag’da doğdu. 29 Aralık 1926’da, son yıllarını geçirdiği Val-Mont (İsviçre) de öldü.”Duines Elegies“ (Duino Ağıtları) şairi, bir edebi sihirbaz ve şiirsel melek olarak anılır.  Stefan Zweig’a göre o şiiri şiirde arayan bir sanatçıdır. Şiirlerinin yanı sıra çağdaş Alman romanının öncüsü sayılan Male Laurids Brigge’nin Notları adlı eseriyle de ün kazanan Rilke, ekonomik bunalımların ve kapitalist gelişmelerin belirlediği sanattan uzak bir çağın içinde yetişmiş, gerek yaşamı gerek yapıtlarıyla hayatı mekanik, cansız bir hale getiren duygulardan yoksun modern çağa, insanları birbirine ve kendi kendisine yabancılaştıran, yalnızlığa iten yaşama biçimini reddetmiştir. NAİLE NEDRET – KRONOS