Saldırılarda bir yıllık bilanço

Türkiye’de geçen yıl haziran ayından bu yana gerçekleştirilen bombalı saldırıda 296 kişi hayatını kaybetti, yaklaşık bin 500 kişi de yaralandı.

İlk bombalı saldırı 5 Haziran’da Diyarbakır’da gerçekleştirildi. HDP’nin 7 Haziran seçimleri öncesi düzenlediği mitingde iki bomba birden patladı. İŞİD’li teröristlerin yaptığı bombalı eylemde 5 kişi hayatını kaybederken 400’den fazla kişi yaralandı.

İkinci bombalı saldırı ise Şanlıurfa’da yaşadı. 20 Temmuz 2015’te saat 12.00 civarında Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde düzenlenen bombalı intihar saldırısında 34 kişi öldü, 100’den fazla kişi yaralandı. Saldırı; aralarında Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP)’nin gençlik kolu Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerinin de bulunduğu 300 kişinin Amara Kültür Merkezi bahçesinde IŞİD’in Kobani kuşatması sonrası, Kobani’nin yeniden inşa çalışmaları konusunda basın açıklaması yaptığı sırada meydana geldi. Canlı bombanın IŞİD ile ilişkisi olan Abdurrahman Alagöz olduğu belirlendi.

Bir sonraki saldırı ise 10 Ağustos 2015 günü Sultanbeyli’de Fatih Polis Merkezi’ne bomba yüklü araçla yapıldı. Saldırıda 3 polis memuru ve 7 vatandaş yaralandı. Bomba yüklü aracı kullanan teröristin öldüğü belirlendi. Saldırı sonrası çıkan çatışmada 2 saldırgan öldürülürken, 1 polis de şehit oldu.

Bombalı saldırıların en kanlısı ise 10 Ekim 2015 günü Ankara Garı önünde Emek, Barış, Demokrasi Mitingi öncesinde yapıldı. Türkiye’nin farklı illerinden gelen katılımcıların mitingin yapılacağı Sıhhiye Meydanı’na gitmeden önce toplandıkları Ankara Garı önünde saat 10.04’te, 3 saniye arayla iki patlama gerçekleşti. Patlamalar iki trafik ışığının arasında ve Gar’ın önündeki alt geçidin iki yanında EMEP, HDP, SGDF pankartlarının olduğu yerde gerçekleşti. Patlamalar sonucunda iki eylemcinin yanı sıra 103 kişi hayatını kaybederken 500’ün üzerinde kişi yaralandı.

23 Aralık 2015’de ise bu kez hedef İstanbul Anadolu yakasındaki Sabiha Gökçen Havalimanıydı. TAK’ın üstlendiği saldırı havaalanının peronunda gerçekleştirildi. Olayda temizlik işçisi 2 çocuk annesi Zehra Yamaç hayatını kaybetti, bir kişi de yaralandı.

12 Ocak günü ise İstanbul Sultanahmet meydanında bu kez turist kafilesine yönelik canlı bomba saldırısı yaşandı. Suriye kökenli olduğu belirtilen bir saldırgan, turist kafilesinin arasında üzerindeki bombayı patlattı. Olayda saldırganla beraber 13 kişi yaşamını yitirirken, 16 kişi de yaralandı.

17 Şubat’ta ise bomba yüklü araç, Genelkurmay, TBMM ve kuvvet komutanlıklarının yakınında 5 askeri servis aracının geçişi sırasında patlatıldı. Ankara’nın en merkezi yeri olan, askeri kurumların ve lojmanların bulunduğu Devlet Mahallesi’ndeki saldırı, saat 18.30’da, bomba yüklü araçla yapıldı. Teröristler, İnönü Bulvarı’nı Dikmen Caddesi’ne bağlayan Merasim Sokak’ta, askeri servis araçlarının yanında bomba yüklü aracı infilak ettirdi. Saldırıda 28 kişi öldü, 61 kişi yaralandı.

13 Martta ise başkent Ankara’nın kalbi Kızılay’da bomba patlatıldı. Son beş ayda üçüncü bombalı saldırının düzenlendiği Ankara’nın Kızılay semtinde saat 18.41’de Güvenpark yakınındaki patlamada 34 kişi öldü, yine yüzden fazla kişi yaralandı.

Ankara’daki saldırının üzerinden henüz bir hafta geçmemişti ki bu kez 19 Martta İstiklal Caddesi’nde intihar saldırısı oldu. İstanbul’un Beyoğlu ilçesi İstiklal Caddesi’nde canlı bomba saldırısı gerçekleştirildi. Patlamada canlı bombayla birlikte 5 kişi öldü. Patlamada 12’si yabancı turist olmak üzeri toplam 37 kişi yaralandı.

27 Nisan’da ise bombalı saldırı Bursa’da gerçekleştirildi. Ulu Camii yakınlarında 18.00 sıralarında yaşanan patlamaya kadın canlı bombanın yol açtığı, intihar bombacısının kendisini patlattığını açıkladı. Patlamada canlı bomba öldü, 13 kişi de yaralandı. Saldırıyı TAK üstlendi.

Bursa saldırısından sadece 3 gün sonra ise teröristlerin hedefi bu kez Gaziantep’ti. 1 Mayıs günü Gaziantep Emniyet Müdürlüğü önünde IŞİD tarafından bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Şehitkamil ilçesi İncilipınar Mahallesi’nde Büyükşehir Belediyesi, Vergi Dairesi Başkanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü hizmet binalarının bulunduğu cadde üzerinde bomba yüklü bir araç infilak ettirildi. Terör saldırısında 2 polis memuru şehit oldu, 18’i polis 22 kişi de yaralandı.

10 Mayısta ise Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde polis aracına yönelik bombalı saldırı gerçekleştirildi. Terör örgütü adına bir ilçede bulunan fabrikaya el koyma suçu nedeniyle gözaltına alınan şahıslara doktor raporu almak için hastaneye götürülmeleri esnasında, Batıkent kavşağında bomba yüklü araç patlatıldı. Bombalı saldırıda 3 kişi öldü, 45 kişi de yaralandı. Yaralıların 12’sinin sivil, 33’ünün polis olduğu açıklandı.

12 Mayıs günü ise İstanbul Sancaktepe’de Kara Havacılık Alay Komutanlığı kışlasının yakınında bir araçta patlama meydana geldi. Patlamada 5’i asker 3’ü sivil olmak üzere 8 kişi yaralandı.

12 Mayıs’ta PKK Diyarbakır’ın Dürümlü mezrasında bir katliam daha yaptı. Diyarbakır’ın Sur ilçesi Dürümlü mezrasında patlayıcı yüklü kamyonun infilak etmesi sonucu 16 kişinin yaşamını yitirdiği, 23 kişinin yaralandığı saldırı, terör örgütü PKK’nın sivillere yönelik gerçekleştirdiği diğer katliamlar gibi hafızalara kazındı.

7 Haziran 2016 günü ise Vezeneciler saldırısı yaşandı. İstanbul Vezneciler’de çevik kuvvet otobüsüne park halindeki bombalı araçla saldırı düzenlendi. TAK’ın üstlendiği saldırıda 6 polis şehit oldu, 5 sivil vatandaş öldü, 3’ü ağır 36 kişi yaralandı.

8 Haziran’da ise teröristler Mardin’in Midyat ilçesinde emniyet müdürlüğü binasına bombalı araçla saldırdı. Saat 11.15 sularında İlçe Emniyet Müdürlüğü bombalı araçla yapılan hain saldırıda 2 polis şehit oldu, 3 vatandaş can verdi, 34 kişi de yaralandı.

Son olarak dün İstanbul Atatürk Havalimanında bombalı saldırı yaşandı. Türkiye’nin güvenlikli havalimanı olarak gösterilen Atatürk Havalimanı’nda dün akşam üç canlı bombanın düzenlediği saldırıda 36 kişi hayatını kaybederken, 147 kişi de yaralandı. Saldırı sırasında 3 kişinin kendini patlattığı belirtilirken, saldırganların 7 kişi olduğu ileri sürüldü. MHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir