Sevgi açlığı çeken 80’indeki babaya nasıl davranılmalı?

Sevgili Ümit Burcu!

Benim babamla sorunlarım var. Ben 40 yaşına yaklaşmış 5 çocuklu bir ailenin tek kızıyım. Babam 80 yaşına merdiven dayadı. Fakat bizlerle ve annemle kavga edecek kadar dinç. Sağlığı yerinde. Kimseye eyvallahı, minneti yok. Çok zor bir insan. Annesiz büyümüş ondan mıdır bilemiyorum? Annemi de çok üzüyor.

Çocukluk dönemimde babamın ölmesini çok istemiştim. Allah’ım affetsin. Bu kadar bize zulümler yaptı. Fakat aç bırakmadı, açık bırakmadı ama gözyaşlarımız da kurumadı. Hala zulümleri, küfürleri devam ediyor. Özellikle babama ait benim güzel bir hatıram yok. Güzel bir baba kız ilişkimiz olmadı. Hep kavga. Hep aşağılama ve hakaret… Kendi kendine problem üretiyor. Oturup kalkmamızdan, bakışımızdan anlam çıkarıyor ve bizi problem ilan ediyor. Bizlerle konuşmayarak, cevap vermeyerek, küfürler yaparak cezalandırmak istiyor. Telefon açınca geri kapatıyor. Annemle ilişkim iyi. Annemle konuşabiliyorum.

Babam bize kızınca öfkesini, hıncını annemden alıyor. “Senin kızların” diye ona ödetiyor faturayı. Diğer kardeşlerim seyrek görüşüyorlar. Babadır diye ses çıkarmıyorlar. Baba hakkına girmekten ve beddualarının tutmasından korkuyorum. Nasıl davranacağımı bilemiyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum. DERTLİ KIZ

Dertli kızım merhaba!

Korkacak bir durum yok. Sen vicdanının sesini dinle. Vicdan doğruyu söyler. Bilerek babana karşı gelme. Kaba konuşma. Kalbini kırmamaya dikkat et. Diğer kardeşlerin doğru yapıyor. Yani suyuna gidiyorlar. Sen dikine gidiyorsun. Hani derler ya “doğrucu Davutsun” sen.

Kızım 80 yaşındaki bir insanın duygusal zekâsı 12 yaşındaki çocuk zekâsına eşittir. Aradaki açığı uzun tecrübesiyle kapatır. 12 yaşındaki çocukla konuşurken nasıl yaparsın? Aynen öyle yap. Baban 12 yaşındaki çocuk gibi hemen üzülür, hemen sevinir. Bunlara üzülme. Annenle samimi ol. Onunla dertleş. Babana karşı olan duygularını annene söyle. 56 yıldır babanı tanıyan annen sana benden daha iyi yardımcı olur. Babanla iletişimini, annen üzerinden devam ettirmeye bak. Baba hakkı önemli. Allah’a ibadetten sonra anne baba hakkı gelir. Fakat sen haklı isen baban beddua etse de o beddua tutmaz. Çünkü sen haklısın, mazlumsun. Baban haksız.

Ancak baban sana kötü davrandığı için senin de ona karşı gelmen ve kötü davranman haramdır. Babam haksız diye ona isyan etme hakkın yok. İlişkilerini asgariye indirebilirsin. Az görüşürsün. İslâm’a aykırı olmayan emirlerini dinlersin. Bu konularda ona itaat et. Dua et. Huyunca git. Cuma günleri babanı ziyaret et.

Çiçek götür. Hediye ver. Hediye ile hidayet aynı kökten gelir. Hidayetine dua et. Elini öp. Torunlarını da götür. Onlar da ona saygılı davransınlar, “dedeciğim” diye sarılsınlar. Sizin ona sıcak sarılışınız kalbindeki buzları eritecektir. Babanız 80 yaşında da olsa sevgi açlığı çekiyor. Anne şefkati görmemiş. Onu anlamaya çalışın.

Bu durumun senin için bir imtihandır, bunu unutmamalısın. Seni de Allah böyle imtihan etmektedir. Haram olan emirlerine itaat etmeyin. Nezaketle karşı durun fakat seviyenizi düşürmeyin. O baba, sen de evladısın. Bir evladın babasına karşı görevleri ne ise onları istemeyerek de olsa yapmak zorundasın. Doktora götürmek gibi.

Minnetsiz davranıp senden bir şey istemiyorsa yapmak zorunda değilsin. Sabret kızım, sabret ki sabır sayesinde bu çektiklerin sevaba dönüşsün. Rabbim seni imtihanı kazanan evlatlardan eylesin!

BİZE YAZIN

E-mail: haberisvec@hotmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir