STBC, Batı İsveç Ticaret Odası ile ortak bir program düzenledi

İşadamları Federasyonu SWETURK’e bağlı olarak Göteborg’da faaliyet gösteren Swedish-Turkish Business Cooperation (STBC), Batı İsveç Ticaret Odası (Västsvenska Handelskammaren) ile ortaklaşa “Türkiye’de ekonomi ve iş ortamı – güncelleme” başlıklı bir program düzenledi.

Västsvenska Handelskammaren’in ofisinde yemekli organize edilen programa, Västsvenska Handelskammaren Uluslararası İlişkiler Departman Başkanı Jesper Öhrn Jesper Öhrn’ün giriş sunumu ile başlanıldı. Türkiye’nin hala mevcut istatistiklere göre dünyanın 19. büyük ekonomisi olduğunun altını çizen Jesper Öhrn, birçok İsveçli şirketin Türkiye’de günümüzde de iş yaptığını belirterek, son seneler ülkede; özellikle politik, demokratik, komşularla ilişkiler gibi alanlarda yaşananların ve bunların ekonomi ile iş ortamına etkilerinin yabancı iş dünyasını kaygılandırdığını söyledi.

stbc6

Farklı sektörlerde faaliyet gösteren 14 şirketten programa katılan 18 davetli de kendilerini tanıtarak, beklentilerini ve merak ettikleri konuları dile getirdi. Mölnlycke Health Care, CellMark, ACG Accent, Korab gibi büyük, orta ve küçük şirketlerden oluşan katılımcıların kısa sunumlarından sonra söz, Jesper Öhrn’ün daveti ile Stockholm’den programa katılan SWETURK İşadamları Federasyonu Genel Sekreteri Kenan Kasımoğlu’na verildi.

stbc3

İsveçli şirket temsilcilerini öncelikle SWETURK Federasyonun faaliyetleri ve iş bağlantıları hakkında bilgilendiren Kasımoğlu, Türkiye ekonomisinin 2001-2014 senelerini, başarılarını ve Avrupa’daki özel yerini analizler yaparak anlattı. Kasımoğlu konuşmasına son yıllarda Türkiye’de yaşananlara, politik, demokratik değişikliklere ve bu durumların Türkiye ekonomisine, yabancı yatırım potansiyeline ve ülkedeki genel iş ortamına etkisine de değindi.

Dış finansmana çok bağımlı olarak büyüyen Türkiye ekonomisinin, gerek dışta gerekse de içte yaşanan gelişmelerden etkilenme riski taşıdığını belirten Kasımoğlu, gerek FED’in faiz düzenlemeleri, Türkiye’ye komşu pazarlarda yaşanan kaotik ortam ve gerekse de Türkiye’nin içinden geçtiği sancılı sürecin (Suriyeli mülteciler, ekonomideki bir takım yapısal problemler, vb.) yabancı yatırımcıyı endişelendirebileceğini söyledi.

Türkiye’nin genç nüfusu, nitelikli ve eğitimli işgücü, geniş bir pazara hitap edebilen coğrafik konumu ve liberal ekonomisi ile ticari potansiyeli yüksek bir ülke olmaya devam edeceğinin altını çizen Kasımoğlu, ülke yöneticilerinin doğru ve isabetli adımları ile ülkenin zor zamanları aşarak yabancı yatırımcılar ve işadamları için eski cazibesini geri kazanabileceğini dile getirdi.

stbc1

Daha sonra söz alan STBC Genel Sekreteri Fuad Mammadli de “Türkiye’de İş Kültürü” konusunda katılımcıları bilgilendirdi. Türkiye iş hayatında Batı ile olan farklılıkları ve benzerlikleri örneklerle anlatan Mammadli, zamanlama, iş kıyafeti, tanışma ve selamlama, hediyeleşme, iş görüşmeleri ve iş yemekleri, iş müzakereleri ve karar verme süreci gibi bir çok konuya değinerek, İsveçlilerin ilgisini çeken faydalı bilgiler paylaştı ve çeşitli tavsiyelerde bulundu.

Etkinliğin sonunda, Türkiye’deki iş ortamı ile ilgili fikirlerini almak üzere Jesper Öhrn sözü katılımcılara verdi. Katılımcılardan bazıları, Türkiye ile mevcut iş bağlantılarının olduğunu söyleyerek, şu ana kadar Türkiye’deki iş ortakları veya müşterileri ile bir sıkıntı yaşamadıklarını söyledi. Türklerle iş yapmaktan memnunluk duyduklarını söyleyen katılımcılar, Türkiye’de yaşanan gelişmelerin ilerleyen süreçte kendilerini etkilememesini umduklarını dile getirdi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir