VİDEO… Ses bombası atılan Türk Kültür Derneği Başkanı: Kürtlerle kardeşçe geçiniyoruz

Stockholm’de dün akşam saatlerinde Fittja Türk Kültür Derneği’ne tahrip gücü yüksek ses bombası atıldı. Patlama esnasında Kültür Derneği kapalı olduğundan herhangi bir can kaybının yaşanmazken, geniş çaplı hasar meydana geldi.

Haberisveç’e konuşan Fittja Türk Kültür Derneği Başkanı İsmail Zengin, derneğin camının kırılarak bombanın içeri atıldığını söyledi. İsmail Zengin, “bomba içeride büyük bir tahribata yol açtı. Cemiyetimizin yarısını yok etti neredeyse. Bayağı bir hasar var. Şimdi ev sahibi Botkyrka Belediyesi ile yaptığımız çalışmalar sonucu bombalanan bütün eşyalarımızı temizledik. En yakın zamanda buranın yeniden tertiplenmesine başlayacağız.” dedi.

Polisin kendilerine, atılan ses bombasının tahrip gücünün çok yüksek olduğu bilgisi verdiğini söyleyen Zengin, “Bizim en sevindiğimiz taraf içeride bir vatandaşımızın olmaması.” diye konuştu.

“PKK’DAN ŞÜPHELENİYORUZ”

Patlamanın kimler tarafından yapıldığının henüz bilinmediğini ifade eden Zengin, “Polis bize olayın arkasında kimin olduğunu söylemedi. Cumartesi günü PKK’lılar 200-300 kişi ile cemiyetimizi bastılar. Levhalarımızı kırdılar. Arkadaşlarımızı tartakladılar. Yine onların yaptıklarından şüpheleniyoruz ama elimizde PKK’nın olduğuna dair bir delil yok. Ama polis Cumartesi olayı ile bağlantılı olduğunu düşünerek üzerinde çalışma yapıyor.” dedi.

Cumartesi yaşanan olaydan sonra polisin güvenlik tedbirini artırdığını söyleyen Zengin, “Polis burayı günlük takip ediyordu. Sadece bizim cemiyeti değil, İsveç’teki bütün Türk derneklerini güvenlik çemberine almışlardı ama ne yazık ki o saatlerde polis burada yokmuş. Bombalama olayının ardından yakınlarda olan polis hemen buraya geldi.” şeklinde konuştu.

Medyaya yansıdığı şekliyle olayın bir Kürt-Türk çatışması olmadığını dile getiren Zengin şunları söyledi: “Burası bir cemiyettir. Sivil toplum örgütüdür. Bizim herhangi bir parti ile işimiz yok. Siyasi bir amacımız yok. Burada herkes kendisini özgürce ifade edebiliyor. Bizim cemiyetinin herhangi bir parti ile bir bağlantısı yok. Ayrıca bu cemiyetimiz 1972 yılında kurulmuştur. 72 yılından bu yana herhangi bir saldırı olmadı. 70’li yıllardan bu yana Kürtlerle kardeş kardeş geçiniyoruz. 50 metre yakınımızda Kürt Cemiyeti var. Bizim bir ihtiyacımız olduğunda onlara varıp onlardan istiyoruz. Onların olduğunda bize geliyorlar. Yani birbirimizle diyaloğumuz oldukça güçlü.”

Üç gün önce de aynı dernek önünde PKK yanlısı bir grup protesto gösterisinde bulunmuştu. Gösteride bir protestocu da saldırıya uğramış ve yaralanmıştı.

fittja turk kultur dernegi5

fittja turk kultur dernegi6

fittja turk kultur dernegi4

fittja turk kultur dernegi2

fittja turk kultur dernegi1

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir