Talep arttı ama bitiren az

İsveç Ulusal Eğitim Ajansı(Skolverket) tarafından açıklanan verilere göre devlet tarafından finanse edilen İsveççe kurslarına (SFİ) talep arttı ancak kursu tamamlama oranı oldukça düşük kaldı.

Skolverket tarafından açıklanan istatistiki verilere göre 2015 yılında SFİ kurslarına başvuranların sayısı bir önceki yıla göre yüzde 11 artış göstererek 138 bine yükseldi. Bununla beraber SFİ kurslarına devam ederek kursu bitirenlerin oranı sadece yüzde 37’de kaldı. Kursa başvuranların yüzde 41’inin kursu tamamen terk ettiği belirtilirken kalan yüzde 22’nin ise bir sonraki yıl devam etmek için kursa ara verdiği bildiriliyor.

SFİ kursuna başvuran her 10 kişiden sadece 4’ünün kursu tamamlaması tartışma konusu olurken İsveç Öğretmenler Sendikası’ndan Maria Rönn bu durumun sebebini yeterli sayıda kalifiye İsveççe öğretmeni bulunmaması olarak açıkladı. Rönn, ‘Kursu kaliteli bulmayan insanlar verimsiz olduğunu düşünerek kursu bırakıyor.’ şeklinde konuştu.

Diğer taraftan Güney Stockholm Bölgesi SFİ Sorumlusu Sivert Kvarneus, insanların geçiçi de olsa bir iş buldukları için kursu bıraktıklarını belirtti. SFİ kurslarının uzun süre ara verilmiş olsa da kalınan yerden yeniden başlamaya müsait olarak düzenlendiğine işaret eden Kvarneus, ‘doğal olarak insanlar çalışma imkanı bulduklarında dil öğrenmeye devam etmekten ziyade buldukları işte çalışmayı tercih ediyorlar.’ şeklinde görüşünü ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir